Klon zwyczajny

Opis ogólny:wysokość, kora(kolor, rodzaj).
Liście:rodzaj(sercowate, strzałkowate itp), kolor, rozmieszczenie (okółkowe, naprzemianległe itp.).
Kwiaty: kolor, kształt, kiedy kwitnie.
Owoce; rodzaj (suche czy mięsiste), rodzaj 2(ziarniaki, skrzydlaki itp.)kolor, kształt.
Rozsiewanie: Przez(woda, wiatr, zwierze itp.).
Miejsce występowania: kraj, miejsce(łąka, las itp)


Można umieścić dodatkowe informacje do tych podpunktów...

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-29T18:46:03+01:00
Klon jest drzewem rozłożystym, o koronie okrągławej lub przyjmującej kształt parasola. Osiąga wysokość ok. 30 m.
Pokrój
Drzewo dorastające do 20–30 metrów, posiadające szeroki, okrągły pień o korowinie na starszych okazach, drobno, podłużnie spękanej, rzadko łuszczącej się łuskami. Korona rozłożysta.
Pędy
Młode: oliwkowo-zielone do czerwonawych, pąki brunatnoczerwone, czasem do połowy oliwkowo-zielonkawe. Boczne pączki przylegające do gałązek, okryte 2–3 parami łusek. Blizny po naprzeciwległych liściach stykające się ze sobą.
Liście
Duże, nagie, o długim ogonku, (z którego po przełamaniu wydziela się mleczny sok) 5–7 klapowe, do 15 cm długości. Klapy zatokowo wycinane z dużymi, nielicznymi, ostrymi ząbkami. Liście o nerwacji dłoniastej.
Kwiaty
Dość duże, obupłciowe, z dyskiem miodnikowym, zebrane w baldachogrona. Kielich 5-działkowy, korona zielonkawo-żółtawa, 5-płatkowa, pręcików 8, słupek 1. Kwitnie przed rozwojem liści. Roślina bardzo miododajna.
Owoce
Charakterystyczne, składające się z dwóch skrzydlaków (ulistnionych orzeszków), rozpostartych pod kątem ≥ 120°, rozpadających się po dojrzeniu.
Rozsiewanie
Jeżeli nasiono klonu oderwie się od rośliny zaczyna obracać się wokół swojej osi. Skrzydełko generuje siłę nośną, na zasadzie zbliżonej do wiropłatów, dzięki czemu może opaść bardzo daleko od drzewa
108 4 108