Odpowiedzi

2010-01-29T19:20:32+01:00
On Saturday I usually get up late, since I like sleeping long.
I have breakfast and take a shower at about 10 am.
Later I spend some time watching TV series or a movie or I play computer.
From time to time I try to find a couple of minutes for playing the piano.
At 3 pm I have dinner with my family.
In the afternoon I usually go out with my friends.
We go to the cinema or stay at home.
Whatever we do, we always have a whale of time.
If I leave the house, I have to be back home at 8, and then I start doing my homework. In the meantime, I eat my supper.
Sometimes I am too tired to think about physics or maths, so I put off doing it till the next day.
I like reading books in the night and I can't stop until the whole book is finished. I go to bed at about 2 pm.

W sobotę zazwyczaj wstaję późno, bo lubię długo spać. Jem śniadanie i biorę prysznic około 10. Później przez pewien czas oglądam seriale lub jakiś film w telewizji lub gram w gry komputerowe. Od czasu do czasu staram się znaleźć chwilę na grę na pianinie. O 3 jem obiad z rodziną. Po południu zazwyczaj wychodzę z przyjaciółmi. Idziemy do kina albo zostajemy w domu. Czegokolwiek byśmy nie robili, zawsze świetnie się bawimy. Jeśli wychodzę z domu, muszę wrócić o 8 i wtedy zaczynam odrabiać lekcje. W międzyczasie jem kolację. Czasami jestem zbyt zmęczona, by myśleć o fizyce czy matematyce, więc odkładam robienie prac domowych na następny dzień. W nocy lubię czytać książki i nie potrafię przestać, póki nie przeczytam całej. Kładę się spać koło 2.
6 5 6
2010-01-29T19:26:39+01:00
On Saturday, each rising about 11 hours a.m. Turn on my TV and listen to your favorite music. Then about godz.1 p.m. rubs chicken in the room and vacuuming, I wash my floor. Then I help my mother cook tomato. After lunch, turn on your computer and enter the social networking portals. He writes with my friends. At night I go to bars with my boyfriend. Lots of dancing. When accompanies me home, kiss. When I enter the house proud to go shower. As soon as I eat delicious dinner. Then read your favorite book entitled,, Dusk''. After poczytaniu watch a movie. During the movie by sms. At about 11 p.m. I go to bed.

W każda sobotę wstaje około godziny 11 . Włączam telewizję i słucham ulubionej muzyki. Potem około godz.1 . ścieram kurze w pokoju, odkurzam, myję podłoge. Potem pomagam mamie gotować pomidorową. Po obiedzie włączam komputer i wchodze na portale społecznościowe. Pisze z moimi przyjaciółmi. Pod wieczór idę do knajpki z moim chłopakiem. Dużo tańczymy. Kiedy odprowadza mnie do domu, całujemy się. Kiedy wchodzę do domu idę wziąść prysznic. Zaraz zjem przepyszną kolacje. Potem przeczytam ulubioną książke pt,, Zmierzch''. Po poczytaniu oglądam jakiś film. W czasie filmu pisze sms. Około godziny 11 . kładę się spać.
1 4 1