Pytania dla dociekliwych:
1.dlaczego Nil płynący przez pustynię nie wysycha?
2.Jezioro Czad zmienia swoją powierzchnię w ciągu roku.Kiedy jest największa i dlaczego?Kiedy jest najmniejsza?
3.W którym miesiącu należy wybrać się na fotograficzne safari w okolice Lusaki by utrwalić zwierzęta na tle bujnej trawy .
4.W którym miesiącu okolice Al-Dżunajny są narażone na pożary.
5.W okolicach równika możemy spotkać rośliny tego samego gatunku np.figowce.Jedne rośliny będą miały kwiaty , inne w tym samym rozwiną się na pąki.Dlaczego?

Pliss..Musze to zrobić ,bo to zadanie jest na 6,wybiere najj
<trzeba wyjaśnić każdy punkt>;D

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-29T20:11:00+01:00
1. Nil nie wysycha, ponieważ jego żródła położone są w wilgotnej strefie równikowej i jest zasilany przez opady zenitalne przez cały rok. Pzrzepływając przez pustynie, niesie ogromne ilości wody, które nie zdążą wyparować.
2.Dawniej jego powierzchnia zależała od pory roku i wahała się od 11 do 22 tys. km². W latach 60. XX wieku osiągała nawet powierzchnię 26 tys. km², ale od tego czasu jezioro Czad stopniowo wysycha. W 2000 roku jego powierzchnia zmalała do zaledwie 1,5 tys. km². Przyczyną takiego stanu jest zmniejszenie się w ostatnich latach opadów w tym regionie przy jednoczesnym zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę w rolnictwie. Jezioro jest płytkie - osiąga maksymalnie do 7 m.
3.Nie mogłam tego znaleźć na necie- pisało tylko że najlepiej iść w nocy
4.
5.

Pzepraszam że nie napisałam 2 ostatnich. Na internecie nic nie pisało a w żadnym moim słowniku nic nie pisało. Nie musisz dawać naj tylko prosze nie dawaj błednego