Odpowiedzi

2010-01-29T23:06:01+01:00
Jedna z podstawowych, najważniejszych tkanek zwierzęcych. Komórki tkanki łącznej wytwarzają substancję międzykomórkową, która wypełnia przestrzenie między nimi. Rodzajem tkanki łącznej są kości i chrząstki. Płynną tkanką łączną, która krąży w ciele zwierzęcia jest krew. Funkcją tkanki łącznej jest spajanie różnych typów tkanek, które mają chronić wrażliwe części organizmu oraz podpora narządów w organiźmie.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-29T23:13:04+01:00
Tkanka łączna jest jedną z podstawowych tkanek zwierzęcych, jest charakterystyczna dla zwierząt przechodzących dwie fazy gastrulacji i powstaje z mezenchymy.
Komórki tkanki łącznej wytwarzają dużą ilość substancji międzykomórkowej, która wypełnia przestrzenie między nimi i składa się z istoty podstawowej oraz włókien. Tkanka łączna ma za zadanie: spajać różne typy innych tkanek, zapewniać podporę narządom i ochraniać wrażliwe części organizmu.
Funkcje tkanki łącznej:
1) podporowe, ochronne- podpora i ochrona mechaniczna dla innych tkanek
2) odżywcze – transport substancji odżywczych i metabolitów za pośrednictwem płynu tkankowego i krwi
3) obronne- wykazuje reakcje obronne przed obcym strukturami ( np. bakterie, wirus, obce komórki)
2010-01-29T23:15:02+01:00
Tkanki te łączą poszczególne części ciała, stanowią podporę , ochronę , zapewniają transport ,. Należą tu tkanki właściwe , chrzęstna, łączna , krew.Ich cechą wspólną jest to ze, składają się z komórek i substancji międzykomórkowej o różnym składzie. W substancji tej występują włókna białkowe
1-Kolagenowe - mocne , odporne , zbudowane z białka kolagenu
2-elastynowe - sprężyste, zbudowane z elastyny
mam nadzieję że pomogłem
Pozdrawiam