Moje spotkanie z wybranym bohaterem pana tadeusza - opowiadanie twórcze z dialogiem , porozmawiaj o tych wydarzeniach z lektury które są dla ciebie najbardziej znaczące , może opowiedz temu bohaterowi, jak podobne problemy wygladają w naszych czasach i niezmieniaj faktów z lektóry!
1strona a4.
piszcie na pw.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-30T10:01:04+01:00
- Witam Państwa. Na naszym cotygodniowym wywiadzie chciałem powitać jednego z najbardziej znanych, a jednocześnie chyba najbardziej niedocenianego bohatera naszej epopei narodowej "Pana Tadeusza". Dziś jest ze mną karczmarz, zastępca rabina nowogródzkiego, emisariusz napoleoński, najbliższy współpracownik Robaka, od początku wtajemniczony w sprawę jego tożsamości - Jankiel.
- Dzień dobry.
- Większości czytelnikom "Pana Tadeusza" kojarzy się Pan wyłącznie z koncertem.
- Nie jest to niemiłe, jeżeli docenia się czyjeś umiejętności. Uwielbiam grać, wiele improwizuję, zatracam się w muzyce i cieszę się, gdy słuchacze to doceniają.
- Ale przecież nie jest Pan wyłącznie muzykiem - cymbalistą?
- Oczywiście, że nie. Jestem również karczmarzem - uśmiechnął się. - Ale poważnie. Jestem bardzo wierzącym Żydem, zaś sprawy naszej Ojczyzny bardzo mocno leżą mi na sercu.
- Podobno od początku był Pan wtajemniczony i znał prawdziwą tożsamość księdza Robaka.
- To prawda. Jacka znałem bardzo długo. Był on moim serdecznym przyjacielem.
- Nie kusiło Pana czasem, by ujawnić prawdę. Szczególnie, gdy pod adresem Jacka Soplicy padało tak wiele oszczerczych opinii?
- Tajemnica była wpisana w naszą przyjaźń. Wiedziałem, że jej ujawnienie zaszkodzi nie tylko jemu, ale głównie naszej sprawie. Nie, nie kusiło mnie. Obaj byliśmy emisariuszami i zdawaliśmy sobie sprawę z bezwzględnej konieczności pełnej konspiracji.
- Jak Pan ocenia poziom dzisiejszego patriotyzmu Polaków w porównaniu z tym, czego był Pan świadkiem w swoich czasach?
- Wbrew obiegowym opiniom bardzo wysoko. Co prawda świat znacznie się zmienił i proces integracji międzynarodowej jest bardzo głęboki. Uważam jednak, że proces ten nie zaciera tożsamości narodowej, a zwiększa jedynie tolerancję i poziom świadomości.
- Dziękuję Panu bardzo za rozmowę.
- Również dziękuję.
3 3 3