Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-30T10:48:04+01:00
Piąte przykazanie chroni przede wszystkim tych, którzy nie mogą się bronić. Zawiera nie tylko zakaz zabijania, ale również wezwanie do obrony praw wszystkich ludzi i do stworzenia bardziej humanitarnych warunków życia.Bez tego przykazania na ziemi panował by nie porządek.Rządziła by zasada kto jest silniejszy ten przetrawa. wspomnianych aktach przemocy każdy z nas wie, niektórzy doświadczyli... Wydaje nam się, że co do piątego przykazania to my akurat jesteśmy w porządku. Jednak w Kazaniu na Górze Chrystus tłumaczy piąte przykazanie i je rozwija. Wszelki grzech na brata jest winą w świetle Dekalogu. Także obelgi słowne, posądzanie kogoś o brak pobożności. Jezus daje w ten sposób do zrozumienia, że słowem można nie tylko zranić, ale także zabić drugiego człowieka. Można zabić jego dobre imię. Poszerzając zrozumienie przykazania "nie zabijaj", widać jak wiele jest możliwości zabicia bliźniego. Można zabić w kimś chęć do pracy, a nawet do życia, gdy się nie dostrzega nic pozytywnego przez całe lata. Można dobić kogoś chłodem spojrzenia, bezdusznym urzędniczym stylem traktowania, brakiem miłości. Św. Jan przestrzega: "Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą". (J 13, 15) Jednak nasze złe postępowanie może mieć też inne oddziaływanie. Wszelkie złe słowo, czyn lub zaniedbanie, brak reakcji z naszej strony na jawną niegodziwość, może zabić cudze sumienie. Nasza możliwość zabijania nie dotyczy tylko człowieka. Swym grzechem zabijamy, krzyżujemy samego Boga. "Krzyżują w sobie Syna Bożego i wystawiają Go na pośmiewisko" (Hbr 6, 6). Człowiek może doprowadzić się do takiego stanu, że Bóg nie może już dać w nim znaku życia o Sobie. Taki stan jest w konsekwencji groźny dla otoczenia, ponieważ każdy grzech ma charakter społeczny.
2 5 2
  • ellu
  • Rozwiązujący
2010-01-30T10:53:55+01:00
5 przykazanie brzmi ''nie zabijaj''. Odnosi się ono szczególnie do ludzi i nie jest aż tak przestrzegane na całym świecie. Jeden człowiek zabija drugiego, a więc jeśli zadamy jemu pytanie: Dlaczego? Dlaczego to robisz? Dlaczego zabijasz?Co z tego masz? Odpowiedzi jasnej się nie uzyska, bo możemy sobie chociaż wyobrazić jakimi egoistami są Ci ludzie! Oni nie myślą o bólu tej rodziny tylko tak po prostu wbiją jej nóż w plecy i już... Chodzi o to, by przez te zdania człowiek zrozumiał jak bardzo warte jest ludzkie życie. Dbajmy o to by więcej osób przestrzegało tego przykazania. Odnoszenie ''Nie zabijaj '' jest naprawdę wielkie. Nie wszyscy ludzie są źli. Nie wszyscy ludzie ranią, ale niektórzy i owszem. Zastanówmy się zanim zabijemy kogoś, bo tak łatwo jest to uczynić. Każdemu z nas się to może zdarzyć, ale nie temu, który będzie od tego uciekał. Odnosi się 5 przykazanie także częściowo do zwierząt, bo przecież i też się zdarza zabić. Dla nas nie których może to być śmieszne. Dla zwierząt nie. te osobniki także na pewno odczuwają ból. Człowiek może zabijać zwierzęta i to też jest częściowo jakiś grzech. Nie tylko my ludzie zabijamy ''wszystkich po kolei'' lecz zwierzęta mogą zabić nas lub jedno drugiego. To nie tylko my jesteśmy tacy źli, ale zwierzęta też nie są ''święte''.Sama to napisałam ;) I nie wiem czy dobrze.
1 2 1
2010-01-30T11:25:03+01:00
Nie zabijaj - to 5 przykazanie dekalogu. Wydaje nam się, że każdy zna i rozumie jego treść. Niestety, tak nie jest. Codziennie słyszymy o zabójstwach. Często są to wypadki, czasami też zabójstwo z premedytacją. Prostym przykładem jest aborcja. Niektórzy ludzie nie zdają sobie z prawy z tego, co robią, mimo, że wiedzą jaki będzie skutek tego działania. Jest to zabójstwo dziecka. Nienarodzonego człowieka, który niczemu ani nikomu nie zawinił. Innym przykładem jest samobójstwo. Jak możemy decydować o życiu, które zostało nam dane przez Boga? Nie mamy prawa decydować o śmierci czegoś, co nie jest nasze. Nawet kiedy sami tym jesteśmy. Jak widać 'nie zabijaj' nie odnosi się tylko do czynu, w którym ginie drugi człowiek, choć najczęściej tak jest. Poruszony przeze mnie temat jest bardzo trudny, ale też bardzo ważny. Nie stójmy obojętnie obok śmierci. Niektórzy boją się tego tematu. Nie bójmy się czegoś, co jest pewne.
1 1 1