Odpowiedzi

2010-01-30T11:40:39+01:00
Jednym ze swiąt kościelnych jest Wielkanoc.Uważane jako najstarsze i najważniejsze świeto chrześcijańskie.Upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.Wielka Niedziela jest pierwszym dniem wielkanocnego okresu świątecznego zwanego oktawą wielkanocną. Okres Wielkanocny rozpoczyna się Wigilią Wielkanocną. Czas Wielkanocnej radości trwa w liturgii 50 dni i kończy się niedzielą Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa.obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych (z których część wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego): śniadanie wielkanocne, pisanki, święcone, śmigus-dyngus, dziady śmigustne, Rękawka, Emaus, walatka, z kurkiem po dyngusie, Siuda Baba, wieszanie Judasza, pogrzeb żuru i śledzia, pucheroki, palma wielkanocna, Jezusek Palmowy.
  • Użytkownik Zadane
2010-01-30T11:44:32+01:00
Wielkanoc (Pascha, Niedziela Wielkanocna) – to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzone jako pamiątka zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tydzień ją poprzedzający jest zwany Wielkim Tygodniem, w którym wspomina się najistotniejsze dla chrześcijan wydarzenia, a ostatnie dni - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota (znane też jako Triduum Paschalne). Niedziela poprzedzająca Wielanoc to Niedziela Palmowa - obchodzona jest tłumnie i uroczyście. Dawniej w tym dniu inscenizowano triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy - obrzęd polegał albo na procesjonalnym obchodzeniu kościoła wewnątrz lub na zewnątrz. Głównym atrybutem święta są palmy.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-30T15:28:08+01:00
BOŻE CIAŁO
W uroczystości Bożego Ciała cały Kościół katolicki składa publiczny hołd Chrystusowi utajonemu w Najświętszym Sakramencie.We wspaniałych procesjach,przy udziale tysięcy wiernych Pan Jezus odbywa swój triumfalny przemarsz ulicami miast i wiejskimi drogami.Zbawiciel ,ukrywając się pod postacią chleba,zniżył się do ostateczności ,ale On jest Wszechmocnym Bogiem ,dlatego szczególnie w tym dniu oddajemy Mu cześć Boską.Jednocześnie okazujemy Mu swą wielką miłość za to,że pozostał między nami i karmi nasze dusze swym Ciałem.Z okazji Bożego Ciała wierni powinni przystąpić do Komunii świętej,w ten sposób najlepiej uczcimy Chrystusa i okażemy Mu swą wdzięczność.