Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-04-09T13:13:24+02:00
,,Pan Tadeusz,, A. Mickiewicz to lektura godna uwagi, to żródło wiedzy o codziennym życiu ludzi w XIXw.
Mickiewicz nie ocenia swoich bohaterów i choć celem poety jest przedstawienie idealnego świata, to pozostawia swoim postaciom wady, które są dla nich najbardziej typowe. Stara się jednak wykazać, że nawet kłotliwa i egoistycznie nastawiona szlachta z zaścianka potrafi się zjednoczyc w walce z wrogiem. Ukazuje jej wzruszenie, kiedy grają MAzurka Dąbrowskiego i odpowiedzialnośc, gdy trzeba uchodzić z LItwy do Księstwa Warszawskiego. Świat soplicowski mający być centrum polskości jest nim w istocie, biały dworek Sędziego, do którego prowadzi lipowa aleja, to jeden z najbardziej czytelnych symboli odchodzącego świata. Bohaterowie chodzący wspólnie na polowania, grzyby, ucztujący i rozprawiający o polityce w karczmie to elementy tej rzeczywistości.
Tematem wartym poruszenia przy bokazji tej lektóry są zmieniające się co chwilę trendy. W PAnu Tadeuszu dokłdnie opisuje się skargi dorosłych szlachciców na to, iż młodzież trzymać się tradycji, czerpie z mody innych krajów, m.in. z Francji.Teraz również dorośli narzekają na to, że młodzi ludzie ubierają się bardziej frywolnie do szkoły, inaczej niż ich rodzice, gdy byli w wieku gimnazjalnym. Ten temat był i jest nadal aktualny tak w rzeczywistości, jak i w literzturze, bo nawet częściej niż co roku zmienia się podejście młodziezy do życia i ubioru.
Owa lektóra opisuje świat ginący pod naporem nieudolnej władzy, opowieść toczy sie w roku 1811 i 1812, czyli podczas gdy w Europie toczą się słynne bitwy napoleońskie. Przedstawia ona cząstkę prawdy historycznej, jest odbiciem panujących wówczas zwyczajów i trdycji, szukamy ich tam, gdyż nie możemy pozwolić, by odeszły w zapomniane.
1 1 1