Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-30T14:14:30+01:00
Początek teatru starozytnego datuje się na V w.p.n.e. Powstał na cześć boga dionizosa,poczatkowo teatr był świetem ku temu bogu, te święta trwały 5 dni. W sztuce brało udział trzech aktorów ( wyłącznie męszczyźni), którzy zakładali maski, by było ich lepiej słuchać, stroje były bogato zdobione, aktorzy prowadzili dialog z chórem, tematyką tych przedstawień były mity> teatrry były budowane w górach. Teatr składał się z orchestry(miejsce gdzie działa sie akcja), proskenium, które pełniło role dekoracji i skene czyli przebieralnie dla aktorów i theatrum, miejsce dla widowni.
Teatr średniowieczny, podobnie jak antyczny, był zwiazany z religia, ale stworzył własne formy i zasady. Z towarzyszącym świętom kościelnym dramatów liturgicznych powstało kilka gatunków scenicznych, takich jak misterium, mirakl, moralitet.Najsławniejszym teatrem średniowiecznym jest Everyman. Sredniowieczną scene cechowała symulatoniczność, ukazywano jednocześnie wszystkie miejsca akcji. Służyły do teko tzw. mansjony małe pawilony symbolizujące rozmaite przestrzenie.
Teatr Elżbietański byłu budowany w centrum miasta na planie osmiokata, zadaszone. Najsłynniejsze teatry to The glob i the swan.Przedstawienia były pisane na życznie królowej. Teatr był podzielony dla miejsca dla ludzi bogatych i biednych tak więc każdy mógł znaleść sie w teatrze.W tym teatrze również mogłli być aktorami wyłącznie męszczyźni.
We współczesnym teatrze każdy może być aktorem bez względu na płeć i kazdy może zasiąść na widowni by obejżeć spektakl. W współczesnym teatrze obowiązują zasady dobregow wychowania by nie przeszkadzać aktorom w sztuce.
Miało być nie za dużo więc chyba wystarczy. przepraszam za błędy w pisowni jeżeli takowe wystąpiom,pozdrawiam


4 2 4