Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-30T13:24:05+01:00
Rzecz dzieje się w Paryżu, w domu zamożnego mieszczanina Harpagona. Chociaż ma on służbę i dobry status majątkowy, wypiera się tego, iż jest bogaty, ze skąpstwa. Ma on dwoje dzieci: córkę Elizę, którą zamierza wydać za mąż, za dużo starszego i bogatego wdowca Anzelma i syna Kleanta, który kocha się w Mariannie.
Lecz Eliza darzy uczuciem Walerego, który zatrudnił się u jej ojca, aby zyskać jego zaufanie. Po rozmowie zakochanych, Eliza rozmawia z Kleantem, który wyznaje jej swe uczucia do Marianny. W trakcie rozmowy dochodzi do nich ojciec i krzyżuje plany Kleanta, wyznając im swoje plany ponownego małżeństwa, właśnie z Marianną. Gdy Kleant dowiaduje się o planach ojca, zamierza zadłużyć się u lichwiarza. Choć warunki i procent transakcji nie jest zadziwiający, Kleant zgadza się na taką pożyczkę. Gdy dochodzi do spotkania lichwiarza z Kleantem, wychodzi na jaw, iż to Harpagon jest lichwiarzem i dochodzi między nimi do sprzeczki. A tymczasem do domu skąpca przybywa swatka Frozyna i chcąc zdobyć przychylność Harpagona komplementuje go i bezskutecznie usiłuje zdobyć zapłatę za swe usługi. Skąpiec wydaje przyjęcie zaręczynowe i każe służbie zorganizować to najtańszym kosztem, a to co zostanie zwrócić kupcom. Gdy przybywa Marianna słucha dwuznacznego powitania Kleanta i przyjmuje diamentowy pierścień, który w imieniu ojca, ale całkowicie wbrew jego woli ofiaruje jej syn Harpagona. Gdy młodzi zostają sami zwierzają się Frozynie, ze swej miłości i kłopotów jakie są z tym związane, a ta postanawia im pomóc. Gdy Marianna i Eliza wyjeżdżają na jarmak, ojciec podstępem wydobywa z Kleanta informacje na temat jego uczuć do Marianny. Wychodzącego panicza zaczepia Strzałka i oświadcza o swej kradzieży szkatułki skąpca. Gdy Harpagon widzi brak szkatułki wpada w rozpacz i podejrzewa nawet własną rodzinę. W końcu wzywa policję i przez pomyłkę zostaje oskarżony Walery, a ten myśląc, że chodzi o Elizę, wyznaje, iż ją kocha. Do rozmowy dołącza Anzelm, opowiadają o wypadku na morzu i zaginięciu rodziny d'Alburci. Walery i Marianna rozpoznają w nim Tomasza d'Alburci -swojego ojca, a Kleant przyznaje się, że to on stoi za kradzieżą szkatułki, lecz stawia warunek, że odda ją, jak Harpagon zezwoli na ślub jego i Marianny, oraz Elizy i Walerego.
Skąpiec odpowiada, że nie stać go na dwa śluby, lecz Anzelm zgadza się je sfinansować. Po tym wyznaniu Harpagon oświadcza zgodę na śluby, byle tylko odzyskać szkatułkę. Woli on zrezygnować z miłości do Marianny dla pieniędzy.Nie brałam z internetu, sama pisałam niedawno, bo było mi potrzebne.
2 3 2