Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-30T22:26:05+01:00
A) W porze letniej, od grudnia do marca, w wyniku silnego nagrzania lądu i powietrza, północną część kontynentu obejmuje niż australijski. W związku z tym niżem napływają tu z północnego zachodu wilgotne masy powietrza morskiego, jako monsun letni. Monsun ten powoduje wzrost zachmurzenia, opadów i nieznaczny spadek temperatury powietrza. W ten sposób w części północnej Australii nastaje pora deszczowa. W tym czasie południowa część lądu jest pod wpływem wyżu południowoindyjskiego, rozciągającego się między Afryką i Australią. Z wyżu tego do wnętrza lądu napływają masy powietrza zwrotnikowo-kontynentalnego, w postaci pasatu południowo-wschodniego, który swoją wilgoć pozostawia na wschodnich stokach gór. Na zachodzie kontynentu i we wnętrzu w tym czasie panuje susza.

c)Floryda jest pod wpływem wybitnie ciepłego klimatu zwrotnikowego o cechach morskich. Przynosi on m.in. wysokie opady. Przyczyną takiego zjawiska jest tez Prąd Zatokowy który ma znaczący wpływ na ocieplenie klimatu terenów lądowych w jego pobliżu. Następnym powodem jest występowanie Gór- Appalachy, w północnej części Niziny Zatokowej. Ukształtowanie terenu ma tez wpływ na warunki klimatyczne (naturalna bariera dla mas powietrza).

b)Jest to związane z monsunami panującymi w tej strefie klimatycznej (letni i zimowy). Dodatkowym "atutem" jest bariera górska która powoduje opady po stronie dowietrznej (Himalaje)- powietrze się wznosi i aby się przedostać musi się wznosić, ochładza się, para wodna zawarta kondensuje się, powstaje opad, przedostaje się na 2 stronę jako suche pozbawione "wody". Zjawisko to występuje na przedgórzu.

Pozdrawiam.
3 4 3