Odpowiedzi

2010-01-30T15:07:12+01:00
Cześnik- nosi znaczące nazwisko, które go charakteryzuje. Utworzone od słowa "raptus", oznacza osobę porywczą, gwałtowną, skorą do gniewu. Taki też jest Cześnik. Jego tytuł oznacza osobę, która podawała potrawy na królewski stół, lecz w czasach, gdy odgrywa się akcja Zemsty, nie miał już on takiego znaczenia. Cześnik to starszy szlachcic, kawaler, były uczestnik konfederacji barskiej, ciągle sprawnie władający szablą, za to gorzej-słowem pisanym. Prędzej działa, niż myśli. Jest człowiekiem pełnym pychy, okrutnym i bezwzględnym, łasym na pieniądze, niezbyt zamożnym. Ze sposobu, w jaki mówi, można wnioskować, że pasjonuje się polowaniem (używa wyrażeń myśliwskich), typowe dla niego powiedzonko to: "moncium panie".
Jedyna pozytywna cecha Cześnika to tradycyjna, staropolska gościnność, która każe mu przyjąć w domu największego wroga-Rejenta.
1 5 1
2010-01-30T15:07:37+01:00
Cześnik jest hałaśliwy, gadatliwy, porywczy i gwałtowny. Gdy się zdenerwuje potrafi być nieobliczalny. Raptusiewicz jest chciwy i przywiązany do majątku . Zawsze mówi to, co myśli. Nie kieruje się jej szczęściem. Cześnik był bardzo uparty. Mężczyzna lubił się wysługiwać innymi. Raptusiewicz jest również pyszałkowaty, chwali się majątkiem Klary, jakby to był jego majątek. Jest moim przeciwieństwem.