Odpowiedzi

2010-01-30T15:15:11+01:00
Izotopy stosujemy w życiu codziennym nawet o tym nie wiedząc.
Stosujemy je w medycynie do niszczenia nowotworów. W geologii dzięki izotopom możemy (określić w przybliżeniu) wiek skał. W archeologii również stosuje się metody datowania promieniotwórczego.Naturalne izotopy promieniotwórcze możne także stosować do określania wieku wody.
Izotopy znalazły swoje zastosowanie również w przemyśle. Są wykorzystywane we wszelakich urządzeniach do pomiaru grubości warstw papieru. Nie zapominajmy jednak o tym, że izotopy promieniotwórcze są stosowane w reaktorach jądrowych.
8 3 8
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-30T16:00:59+01:00
Zasatosowanie izotopów jest bardzo szerokie poczawszy od medycyny, gdzie sie wykorzystuje bo badan, miedzyinnymi przy przeswietleniach, dzieki nim mozemy zbadac dokladne miejsca które potrzebujemy, w radioterapii do naswietlania nowotworów i innych. naturalnie izotopy sa szelnie odizolowane od srodowiska zewnetrznego w zamkinietych szczelnie pojemnikach oraz chronione przed ich szkodliwym promieniowaniem.
Wykorzystuje sie je równiez w geologi do badania zlóz. i warst skal, dzieki nimi sie szacuje glebokosc i budowe zluz. innym izotopem cennym szczególnie w archeologi jest izotop wegla C14 na podstawie dlugosci zycia mozemy okreslic wiek doslownie wszystkiego. w chemi równiez sie stosuje w chemi miedzy innymi D <deuter> do badan reakcji zachodzacych jak w specjalistycznej aparaturze gdzie D nie daje pików. izotopy równiez sa wykorzystywane w technologiach wojskowych do produkcji plutonu. droga bombardowania izotopów otrzymuje sie inne które normalnie nie wystepuja oraz pierwaiastki poczawszy od transuranowców i czesci aktynowców
13 4 13
Tylko troszkę błędów ale dziekuje
2010-01-30T17:41:35+01:00
Izotopy są wykorzystywane w archeologi. Dzięki nim oznacza się wiek wykopalisk. Pełnią ważną rolę w badaniu szczelności statków. Wykrywają wady materiałów konstrukcyjnych. Wielkie zastosowanie mają w medycynie. Leczą nowotwory. Pomagają oznaczyć bieg podziemnych strumyków. To dzięki nim wiemy w którym miejscy pękła rura wodociągowa. Oznaczają wiek skał i minerałów. Pełnią ważną rolę w otrzymywaniu prądy elektrycznego. ;)
8 3 8