Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-30T18:32:56+01:00
Ciekawostki:
Banki - to swoisty symbol Szwajcarii, działa ich tu ponad 630! 5 z nich należy do światowej czołówki:
Schweizerischer Bankverein (z siedzibą w Bazylei, wartość depozytów - 124 mld dol.),
Schweizerische Bankgesellschaft (Zurych, 114 mld dol.),
Credit Suisse (Zurych, 89 mld dol.),
Schweizerische Volksbank (Berno),
Bank Leu.
Łączna wartość depozytów w bankach Szwajcarskich - 1000 mld dol.
Zegarki - charakteryzują się nie tylko precyzyjnością wykonania, ale i niezwykłą dokładnością. Stąd powiedzenie: "Chodzić jak w szwajcarskim zegarku". W Szwajcarii istnieje kilkaset firm produkujących czasomierze, m.in. Swatch i Swiza.
Sery - Produkcja serów jest narodowym przemysłem Szwajcarii. Takie nazwy jak Emmentaler czy Gruyčre to nazwy znane każdemu miłośnikowi serów.
Oto kilka liczb:
w roku 2001 wyprodukowano 172 217 ton serów, o 4 836 ton więcej niż w roku 2000 (liczby te obejmują pełen asortyment serów: twarde, półtwarde, extra twarde i świeże)
Z powyższej liczby 57 600 ton wysłano na eksport (czyli dokładnie jedną trzecią całej produkcji), o 1 % mniej niż w r. 2000. Dwie trzecie całego eksportu obejmują sery twarde.
Liczba rodzajów serów produkowanych w Szwajcarii jest bardzo duża. Każdy producent pilnie strzeże receptury swojego sera, dlatego każdy region ma swoje sery - raj dla smakoszy: możliwość kosztowania różnorodnych serów w zależności od miejsca pobytu.
Dwie najbardziej znane tradycyjne potrawy szwajcarskie z sera to raclette i fondue. Obie potrawy polegają na rozpuszczaniu sera, ale całkowicie w inny sposób.
Raclette to ser twardy, który rozpuszcza się tradycyjnie z koła sera, odkrajając plastry sera lub korzystając z nowoczesnych grillów elektrycznych przez umieszczenie kwadratowych plastrów sera na specjalnych patelenkach do rozpuszczania.
Fondue to z kolei ser starty na wiórka, rozpuszczony w specjalnym kamionkowym naczyniu zwanym caquelon, umieszczonym na specjalnej podstawce z płonącym płomieniem. Fondue można też przygotować bez sera na różne sposoby.
Gwardia Szwajcarska (złożona z młodych, wykształconych i nieżonatych mężczyzn) jest formacją przeznaczoną do różnorakich zadań, a są to przede wszystkim:
- ścisła ochrona osoby Ojca Świętego,
- zapewnienie bezpieczeństwa na terenie Pałacu Apostolskiego oraz straż przy bramach wjazdowych do Watykanu,
- towarzyszenie Ojcu Świętemu w jego podróżach i trosce o jego bezpieczeństwo,
- honorowa warta reprezentacyjna podczas uroczystości z udziałem Ojca Świętego.
2 5 2
2010-01-30T18:38:40+01:00
http://www.szwajcaria.net/
Strone która Ci podałam, jest portalem poświeconym wyłącznie Szwajcarii. Na pewno znajdziesz tam wiele ciekawych rzeczy.

Ponadto polecam stronę:
http://www.mojaszwajcaria.pl/

1 4 1