Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T12:24:24+01:00
Król Argos- Arkizjos zamknął swoją jedyną córkę, Danae, w komnacie na samym szczycie pałacowej wieży. Postąpił tak, kiedy usłyszał straszną przepowiednię, iż zginie z rąk własnego wnuka.
Przez szczelinę w dachu przedostał się do Danae -Zeus, władca wszystkich bogów, przybrał on postać złotego deszczu, z ich potajemnego związku narodził się Perseusz. Zły i okrutny Arkizjos kazał wraz z noworodkiem zamknąć córkę w skrzyni i wrzucić do morza.Znalazł ich wyrzuconych na brzeg rybak Diktys, znajdowali się oni na wyspie Serifos.
Brat rybaka Diktysa, król wyspy- Polidektes zakochał się w pięknej Danae, jednak na drodze do jej miłości stał Perseusz, który wyrósł na silnego młodzieńca opiekującego się matką. Król pewnego dnia zaprosił Perseusza na przyjęcie, na którym każdy z gości miał obiecać mu wspaniałe dary. Młody i nierozważny Perseusz ofiarował się przynieść Polidektesowi głowę Gorgony.
Były to trzy okrutne bestie; Stheno, Euryale i Meduza. Stheno i Euryale były nieśmiertelne, więc dzielny młodzian postanowił zdobyć trzecią z nich - Meduzę. Nie wiedząc jak usidlić Meduzę, która zamieniała spojrzeniem w kamień, udał się po radę do córek Forcysa, miały one jeden ząb i jedno oko. Odmówiły Perseuszowi pomocy ,ten zabrał im oko i ząb grożąc że wrzuci to do morza. Córki Forcysa w obawie przed utratą własności powiedziały Perseuszowi aby ten udał się do nimf i pożyczył od nich skrzydlate sandały, hełm, który uczyni go niewidzialnym oraz sakwę na głowę Gorgony. Dostał również sierp i tarczę.Sierp podarował mu Hermes, a tarczę Atena.
Perseusz leciał w poszukiwaniu Gorgony, a widząc je śpiące , podleciał szybko przecinając szyję Meduzy. Włożył jej głowę do sakwy, a z krwi Gorgony powstał skrzydlaty koń.
Perseusz przelatując nad brzegiem morza, zobaczył dziewczynę o imieniu Andromeda, była ona złożona w ofierze dla Posejdona - boga mórz. Młodzieniec zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia i obiecał uwolnić ją. Perseusz aby uratować Andromedę musiał pokonać ogromnego smoka, zrobił to podstępem wykorzystując do tego tarczę i promienie słoneczne. Smok bowiem myślał, iż walczy z równym sobie przeciwnikiem a w rzeczywistości walczył z cieniem Perseusza. W ten sposób Perseusz dopadł smoka i zabił go w najmniej spodziewanym momencie. Andromeda w zamian za uwolnienie jej, poślubiła pięknego młodzieńca i razem zamieszkali na wyspie Serifos.
Perseusz dowiedział się, iż w czasie jego nieobecności Polidektes uwodził jego matkę, niewiele myśląc wyjął głowę Meduzy z sakwy i skierował ku niemu, zamieniając go w kamień.
Po tych wszystkich przygodach Perseusz postanowił wrócić do rodzinnego domu- Argos. W drodze do domu wziął udział w igrzyskach, rzucając dyskiem. Nieszczęśliwie na widowni zasiadał jego dziadek- Arkizjos, dysk którym rzucał Perseusz trafił starca w głowę zabijając go przy tym. Tak więc przepowiednia została spełniona, a Perseusz wraz z młodą małżonką panowali w Argos długo i szczęśliwie.
5 4 5