Mam kilka pytań z którymi nie umiem sobie poradzić:
pytanie1
czy sądzisz, że pytania, jakie stawiają filozofowie są ważne? uzasadnij odpowiedz
pytanie2
Sokrates uznaję się za wzór mędrca, filozofa
jak dziś rozumiemy słowo: mędrzec? jak wyobrażasz sobie współczesnego mędrca? czy Sokrates odpowiada temu wyobrażeniu?
pytanie 3
jakim ludziom Sokrates przeciwstawia swoją "niewiedzę"? jak scharakteryzowałabyś postawę filozofa mówiącego: wiem, że nic nie wiem?
pytanie 4
czy sądzisz, że Sokrates mógłby czegoś nauczyć ludzi XXwiek? Czy znalazłby dziś więcej zwolenników czy przeciwników? Czy Ty darzyłbyś go zaufaniem, szukał u niego rady?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-30T19:31:16+01:00
1. Uważam, iż pytania zadawane przez filozofów są bardzo ważne dla ludzi, ponieważ zmuszają ich do myslenia nad sesnem swego życia i tym, do czego chcą w nim zmierzać.


2. "Mędrzec" to dla mnie człowiek o ogromnym doświadczeniu życiowym i wiedzy. Jest to ktoś, komu można zaufać w radach, jakich nam udziela.
Sokratem był człowiekiem niezwykle mądrym i oczytanym, dlatego słusznie uwaza się za Mędrca.

3. Sokrates ukazuje niewiedzę ludziom, który są powszechnie uznawani za mądrych i oczytanych. Chce udowodnić, że nikt nie jest w stanie wiedzieć wszystkiego i nawet najmądrzejsi ludzi mają granice swego rozumu. Filozof mówiąc "Wiem, że nic nie wiem" chce przekazać ludziom, że w porównaniu z wiedzą całego świata jego wiedza jest tak niewielka, że nie znaczy prawie nic.

4. W dzisiejszym świecie ludzie są w ciągłej pogoni za pieniędzmi. Nie zauważają, że całe życie ucieka im pomiędzy palcami. Sokrates mógłby nas nauczyć, że czasem warto się zatrzymać i pomyśleć, dokąd tam naprawdę zmierzami ? Czy warto ciągle gonić za czymś, co jest tylko materialne ? Myślę, że ludziom przydałaby się taka lekcja filozofii. Ludzie szanowaliby Sokratesa za jego mądrość i spokój wewnętrzny. Filozof znalazłby dziś wielu zwolenników. Ja sama szukałabym u niego rady i zadawała wiele pytań.