Odpowiedzi

2010-01-30T20:25:50+01:00
Zamek w Legnicy, czyli drugi musi się starać bardziej...
Liczba tablic informacyjnych, które znajdują się na bramie prowadzącej do zamku w Legnicy, może skutecznie odstraszyć zwiedzających. Są tu szkoły, urzędy i nawet ochrona w bramie, która pilnuje, żeby na zamkowy dziedziniec nie wjechały nieupoważnione pojazdy.
A więc zamek został zamieniony na instytucję. Cóż - przynajmniej ładnie wygląda z zewnątrz... - pomyślałem. Przez chwilę zastanawiałem się nawet, czy osoby postronne (czytaj turyści) bez jakiejś specjalnej przepustki mogą w ogóle wejść na dziedziniec. Postanowiłem jednak nie odpuszczać jak już przyjechałem taki kawał drogi.
Jakby nie patrzeć legnicki zamek jest drugim zamkiem wzniesionym na ziemiach polskich. Przez lata uchodził nawet za najstarszy.
Palmę pierwszeństwa stracił całkiem niedawno, gdy w końcu XX w. archeolodzy zagłębili łopaty na zamku w niedalekim Wleniu, okazało się, że to tam - a nie w Legnicy - powstała najstarsza murowana warownia na polskich ziemiach. Zamek w Legnicy zawdzięcza swe początki Henrykowi Brodatemu (pierwsza połowa XIII w.), natomiast zamek we Wleniu jego ojcu - Bolesławowi Wysokiemu (druga połowa XII w.). Gdy mieszkańcy obu tych warowni chowali się przed wrogiem za wzniesionymi z cegieł murami, pozostałym mieszkańcom ziem polskich musiała wystarczyć ochrona, jaką dawały wały grodów wznoszone z drewna, kamieni i gliny.
eżeli ktoś chciałby zobaczyć któryś z najstarszych zamków w Polsce to zdecydowanie polecam odwiedzenie Legnicy. Najstarszej wieży zamkowej, czyli tej we Wleniu, grozi zniszczenie, zaś dwie niewiele młodsze od niej wieże na zamku w Legnicy - św. Jadwigi i św. Piotra - można zwiedzać bez obaw. Mimo przebudowy w XV w. mają już około 800 lat.
Na dziedzińcu na miłośników przeszłości czeka niespodzianka.
W latach 60. ubiegłego wieku archeolodzy odkryli tu zabytek równie stary jak wieże - romańską, zamkową kaplicę. Zapewne odprawiano w niej modły, gdy legnicka warownia była oblegana przez wojska mongolskie po przegranej bitwie pod Legnicą w 1241 r. Może modły wznoszone przez duchownych, a może potężne mury zamku spowodowały, że Mongołowie odstąpili od oblężenia.
Odkryte przez archeologów pozostałości kaplicy można oglądać w pawilonie archeologicznym od kwietnia do końca października (od wtorku do soboty, w godzinach od 11.00 do 18.00).
Kaplica pierwotnie miała dwie kondygnacje, jednak do dzisiaj zachowały się tylko dolne jej partie. Stała na dziedzińcu do XVII w. następnie ją rozebrano, bo groziła zawaleniem. Podczas prac rekonstrukcyjnych była częściowo nadbudowana - dla rzetelności konserwatorskiej zrekonstruowane fragmenty zostały oddzielone od oryginałów białą linią.
Kaplica została zbudowana na planie dwunastoboku, a w jej partii centralnej ustawione były filary, tworzące wysoki i wąski szyb, nad którym umieszczona była wieżyczka z otworami okiennymi. Dzięki wieżyczce centralna część kaplicy była oświetlona. Co się w niej znajdowało - pozostanie w sferze domysłów. Musiał to być jakiś ważny przedmiot - misa chrzcielna albo relikwie jakiegoś świętego. XIII-wieczna kaplica musiała być imponującą budowlą, podobnie jak cały Legnicki zamek, który przez wieki pozostawał główną rezydencją śląskich Piastów.


Mam nadzieję,że ci pomogłam.
Pozdrawiam!;]1 1 1
2010-01-30T20:39:25+01:00
Dolina Prądnika
Pasmo wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zachwyca bielą wapiennych skał. Wiosną jest to kompozycja z soczystą o tej porze roku zielenią traw i bukowych lasów. Jesienią biel skał rozjaśnia mniej intensywne światło. Na wierzchołkach wielu z tych skalistych wzgórz posadowione są orle gniazda. Między skałami, wzdłuż potoków można znaleźć pełne uroki doliny.
Jedna z wielu takich podkrakowskich dolin jest szczególna z wyjątkową szatą skalną. Najciekawszy odcinek doliny rozpoczyna się od okolic zamku w Pieskowej Skale i ciągnie się aż za Ojców. Już w okolicach Pieskowej Skały napotkamy słynną maczugę Herkulesa. Opowieści i legendy tej doliny są nadal żywe. Malowniczo położony zamek w Pieskowej Skale zachował się w bardzo dobrym stanie, po wojnie odtworzono jego renesansowy wystrój. Ojcowski PN obejmuje najpiękniejszy fragment Doliny Prądnika. W obrębie tego parku Narodowego znajduje się blisko 400 jaskiń.
1 1 1