Odpowiedzi

2010-01-30T22:57:14+01:00
W austriackim lub rosyjskim. Ponieważ w zaborze austriackim można było mówić ojczysty językiem, był polskie lekcje i msze św. Ale za to w tym zaborze panowała wielka bieda. Ludzie umierali z głodu i z wycieńczenia.
W zaborze rosyjskim nie mozna było mówić po polsku a lekcje były prowadzone w języku rosyjskim. Ale rozkwitał tu przemysł. Powstawało fiele fabryk, miejsc prac, ale ludzie nie umierali tu zgładu,chyba że się sprzeciwiali rosjanom.

w niemieckim nie mozna było mówić po polsku i lekcje były po niemiecku, rozwijała się tu natomiast bardzo dobrze gospodarka, ale ja nie chciałbym być rolnikim. Poza tym były tu srogie kary

6 4 6
2010-01-30T22:59:36+01:00
Gdybym miała wybrać zabór, w którym chciałabym mieszkać wybrałabym zabór austriacki. Cechował się on największą liczbą swobód nadanych Polakom. Austriacy nie narzucali Polakom, np. swojego języka jak robili to Rosjanie bądź Niemcy. Polacy mieli także swojego przedstawiciela w parlamencie. Naród polski z jego ziemiami tworzył autonomię.
5 4 5
2010-01-30T23:04:24+01:00
Wiadomo, nikt by nie chciał się cofnąć do czasów, kiedy Polski nie było na mapie. Jednak jeśli już musiałabym wybrać,mimo wszystko wybrałabym zabór austryjacki. Był to zabór, w którym panowała największa bieda, ale najmniejsze było prześladowanie Polaków. Nie zakazano porozumiewać się językiem polskim. Stosunek społeczeństwa polskiego był raczej bierny w państwie austryjackim. Austrię praktycznie nie obchodziła Galicja, walczyła o swoje granice i swoje panowanie w zupełnie innej części Europy. Sytuacja polityczna wyglądała w ten sposób, że teoretycznie społeczeństwo reprezentował sejm galicyjski, ale faktycznie nie miał on żadnej rzeczywistej władzy. Najmniej antypolską politykę prowadzono właśnie w Galicji. Jednak Galicja była najbardziej zacofanym zaborem, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy, i najbiedniejszym... Ale dla mnie ważniejsze byłoby życie w biedzie i poczuciu polskości niż w bogactwie i braku nawet polskiego słowa.
6 4 6