Josif Brodski:
Piosenka o Bośni

1. Jaką wymowę ma wiersz? Jak można nazwać taką postawę życiową?
Zanim odpowiesz na to pytanie, odszukaj w słowniczku znaczenie "Pacyfizm". Wykorzystaj w swojej odpowiedzi słowa: antywojenny, pokojowy, pacyfistyczny.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-31T12:54:34+01:00
Piosenka o Bośni.
Interpretacja
Temat wiersza: przemoc na świecie i obojętność ludzi wobec przemocy.
Tresc wiersza: w kazdej strofie podmiot lir. z naciskiem powtarza ze kazdego dnia, w kazdym momencie( tu wymienia) giną ludzie. Ich śmierć jest straszna, bez spowiedzi, bez świadomości własnej winy, bez sensu.
Wiersz o obojętności: opisujac zachowanie ludzi w tych miejscach na świecie gdzie panuje wzgledny spokoj, podmiot lir kladzie nacisk na obojetnosc wobec smierci innych ludzi, tam gdzie panuje wojna. Kazdy z nas codziennie oglada wiadomosci, czyta gzety, wiemy ze toczyly sie wojny (Bośnia) i tocza sie nadal (Irak) mimo to spokojnie czytamy gazety, bawimy sie. Tragiczne jest to ze wciaz nie mozemy zyc inaczej-swiat sie nie zmienia, wciaz maja miejsce jakies konflikty wojenne, wciaz smierc ponosza niewinni ludzie. Niestety mimo lidznych dzialan pokojowych pokoj na swiecie jak dotad jest nieosiagalny. Nie potrafimy temu zaradzic.
Podmiot lir. uwaza samego siebie i kazdego z nas za Kaina-nie zabijamy innych, ale nasza obojetnosc wobec tragedii ludzkich sprawia, ze upodabniamy sie do biblijnego zbrodniarza.

Licze na naj!
40 3 40