Odpowiedzi

2010-01-31T13:42:04+01:00
Nie pamiętam dokładnie, w jakich okolicznościach tradycja obrzezania weszła do praw religijnych judaizmu - musisz poszukać w Starym Testamencie, i to raczej w Pięcioksiągu.

Natomiast z cywilizacyjnego punktu widzenia obrzezanie było zabiegiem higienicznym, zresztą oprócz ludów semickich praktykują je też od stuleci, a może i tysiącleci mieszkańcy Afryki. Zabieg ma bardzo proste uzasadnienie: pod napletkiem zbierają się bakterie, mocz i złuszczony nabłonek, co w gorącym klimacie Afryki i okolic Morza Śródziemnego mogło prowadzić do poważnych infekcji. Dlatego małym chłopcom obcinano napletek, często zaraz po urodzeniu. Z czasem zabieg ten stał się częścią kultury, a potem religii. Niektóre ludy mimo życia w tych samych warunkach nie praktykowały obrzezania (np. Filistyni, i stąd w Starym Testamencie Dawid mógł jako znak swoich zwycięstw przywieźć królowi Saulowi napletki pokonanych wrogów).

Co ciekawe, chrześcijanie także na początku praktykowali obrzezanie. Dopiero gdy chrześcijaństwo zaczęło rozprzestrzeniać się poza gminami żydowskimi, m.in. wśród Greków, nakaz ten został zniesiony.
2 4 2
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-31T13:43:19+01:00
Tradycja obrzezania miała początek w I Księdze Mojżeszowej, kiedy król porwał córkę Jakuba - Dinę i ją zhańbił. Potem proponował pokój Jakubowi i jego synom, a oni go przyjęli pod warunkiem, że każdy mężczyna z jego rodu zostanie obrzezany.

Mam nadzieję że pomogłam... :)