Odpowiedzi

2009-10-05T18:52:46+02:00
Pamiętaj:
RYCERZ musi być odważny, honorowy, lojalny. Powinien także stawiać ponadnswoje życie wyznawane ideały i poświęcać się dla sprawy. W tym ujęciu wątek rycerza to:
1. Lancelot (z legend arturiańskich), rycerz króla Artura, bez skazy, który pokonał Czarnego Pana.
2. Roland - rycerz króla Karola Wielkiego, jest dzielny, lojalny poddany i obrońca chrześcijanizmu. Honor nie pozwala mu wezwać pomocy gdy napada na niego oddział Saracenów. Zgodnie z kodeksem rycerskim zachowanie godności było ważniejsze niż obrona życia.
3. Tristan - rycerz króla Marka, odznacza się wiernością dla swojej ukochanej Izoldy i przywiązaniem do władcy, i oczywiście jest odważny, niezłomny i prawy.
4.Don Kichote - jego sobie odpuszcze bo go nie lubie
5. Makbet - rycerz króla Duncana, jest właściwie zaprzeczeniem ideału rycerza i zasad etycznych wznawanych pzezśredniowieczne rycetstwo bo zabija swojego władcę.
6. Jurand ze Spychowa - Krzyżacy zabijają jego żonę i porywają córkę, on wyrusza żeby ją odzyskać. Jest okrutnie traktowany przez Krzyżaków, okaleczany i oślepiony. Nie odzyskuje dziecka ale daruje życie jednemu ze swoich oprawców. Historia przedstawia rycerza o wielkim sercu i bardzo szlachetnego.
7. Rycerz to też postać z WESELA Wyspańskiego. Jest tam smbolem męstwa, odwagi i tradycji. Namawia Poetę, żeby stworzył utwór, który pokrzepi naród.
8. Możesz też nawiązać do jakiejś współczesnej literatury fantasy (ja w niej nie gustuje, więc tytuł zostawiam czytelnikowi), gdzie bohaterowie są przeniesionymi w w baśniową lub futurystyczną krainę i walczą w obronie słabych i uciśnionych. Ich bronią jest miecz, może być on obdarzony magiczną mocą. Przestrzegają kodeksu honorowego i walczą z przeciwnikiem twarzą w twarz. Te Gwiezdne Wojny naprzykład. Ale nie znam bohaterów.