POMÓŻCIE DAM NAJLEPSZĄ!!!
Korzystając z dostępnych ci źródeł informacji (internet,encyklopedie przyrodnicze),wyszukaj pięć przykładó roślin zestawionych w pary z zapylającymi je zwierzętami, na przykład:tojad--trzmiel,strelicja--nektarnik.
1. ............................................................................ .
2. ............................................................................ .
3. ............................................................................ .
4. ............................................................................ .
5. ............................................................................ .

Na przykładzie wybranej pary(podkreśl jej numer) opisz przystosowania rośliny do zapylania jej przez konkretne zwierzę,a także przystosowania tego zwierzęcia do zapylania danej rośliny.

Przystosowanie rośliny:............................................................................................................................................................................................................................................................................... .
Przystosowania zwierzęcia: ......................................................................................................................................................................................................................................................................... .

2

Odpowiedzi

2010-01-31T14:28:11+01:00
Skoro masz podane różne pary, to skupię się na drugiej części. Z podręcznika "Podstawy fizyki" - Resnick, Halliday, Walker. Tom 3, rozdział 23, zadanie 48:
Zapylanie kwiatów zależy od owadów przenoszących ziarnka pyłku z kwiatu na kwiat. Jeden ze sposobów, w jaki pszczoły mogą to robić, polega na elektrycznym zbieraniu ziaren pyłku, gdyż pszczoły są zwykle dodatnio naładowane. Gdy pszczoła zawisa w pobliżu elektrycznie izolowanego pylnika kwiatu, ziarnka pyłku (umiarkowanie przewodzące) padają na pszczołę i są przez nią przenoszone do następnego kwiatu. Gdy pszczoła zbliży się do elektrycznie uziemionego (przez wnętrze kwiatu) znamienia słupka, ziarnka pyłku spadają z pszczoły na uziemione znamię i zapylają kwiat.
Na podstawie tej informacji:
Przystosowanie rośliny: elektrycznie izolowany pylnik kwiatu, umiarkowanie przewodzące ziarnka pyłku,elektrycznie uziemione przez wnętrze kwiatu znamię słupka
Przystosowanie zwierzęcia: dodatni ładunek elektryczny.
Pozdrawiam;-)
#Edit: "Podkreśl jej numer" - myślę, że para nr 1 się nada;-)
8 3 8
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-31T14:54:36+01:00
1. kwiaty kakaowca- muchy, chrząszcze
2. baobaby- nietoperze
3. puchowce- torbacze
4. storczyki- ćmy
5. wiśnia - pszczoła miodna


Przykład: 5. wiśnia - pszczoła miodna
Przystosowanie rośliny i zwierzęcia:
Zwierzę posiada budowę dostosowaną do zapylania rośliny.
Rośliny posiadają specjalnie dostosowane barwne, duże kwiaty lub drobne kwiaty zebrane w duże kwiatostany, zapach okwiatu, ukryte w głębi kwiatu miodniki (owad, chcąc się do nich dostać musi otrzeć się o pylniki lub znamię słupka) oraz zdolność wykształcania pyłku o dużych lepkich ziarnach, które są bogate w substancje odżywcze.
33 4 33