POMÓŻCIE DAM NAJLEPSZĄ!!!
Korzystając z dostępnych ci źródeł informacji (internet,encyklopedie przyrodnicze),wyszukaj pięć przykładó roślin zestawionych w pary z zapylającymi je zwierzętami, na przykład:tojad--trzmiel,strelicja--nektarnik.
1. ............................................................................ .
2. ............................................................................ .
3. ............................................................................ .
4. ............................................................................ .
5. ............................................................................ .

Na przykładzie wybranej pary(podkreśl jej numer) opisz przystosowania rośliny do zapylania jej przez konkretne zwierzę,a także przystosowania tego zwierzęcia do zapylania danej rośliny.

Przystosowanie rośliny:............................................................................................................................................................................................................................................................................... .
Przystosowania zwierzęcia: ......................................................................................................................................................................................................................................................................... .

1

Odpowiedzi

2010-02-02T13:56:18+01:00
Zoogamia (zapylenia przez zwierzęta):
1) zapylane przez ptaki; np: koliber, cukrzyk, miodojad, nektarnik,czerwonki zapylają takie rośliny jak: fuksja, bananowiec, szałwia jaskrawa
2) zapylanie przez owady; np: bleskotka, pszczoła, muchówka, motyl, chrząszcze zapylają figowca, słonecznik i kwiaty z rodziny astrowatych
3) ślimaki zapylają czermień błotną.

A jeśli chodzi o drugą część zadnia:
Opisując 2 punkt; Bleskotki zapylając kwiaty figowca składają w nim jaja, a rozwijający się z zapłodnionych kwiatów owoc stanowi inkubator i pożywienie.

Mam nadzieję, że coś pomogłam ;]
2 1 2