Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-31T16:04:33+01:00
Australia jest krajem wysoko rozwiniętym gospodarczo. W dużej mierze zawdzięcza to ogromnym i różnorodnym zasobom surowców mineralnych. W eksporcie węgla kamiennego, boksytów i wełny Australia zajmuje pierwsze miejsce w świecie, drugie - w eksporcie aluminium i rud żelaza, trzecie - cynku, srebra i złota.
  • depp
  • Rozwiązujący
2010-01-31T16:09:07+01:00
W 2. połowie XIX w. odkryto złoto w Wiktorii i Nowej Południowej Walii, Queenslandzie i Australii Zachodniej, w pozostałych koloniach — rudy żelaza i metali nieżelaznej; spowodowało to dynamiczny rozwój przemysłu, gł. wydobywczego i przetwórczego.
Koniunktura wojenna przyspieszyła rozwój gospodarczy. Po wojnie Australia stała się jednym z najzamożniejszych krajów świata, a rząd Australijskiej Partii Pracy wprowadził powszechne ustawodawstwo socjalne.
Dzięki dobrej koniunkturze na surowce w latach 60. i 70. Australia stała się surowcową potęg świata, z gospodarką opartą na rolnictwie i eksploatacji bogactw mineralnych, ze słabo rozwiniętym przemysłem przetwórczym i znacznym zadłużeniem zagranicznym; laburzyści po dojściu do władzy 1983 realizowali program gruntownej przebudowy gospodarki (rozwój nowoczesnych gałęzi wytwórczości i usług, zmiana systemu zarządzania, prywatyzacja części przedsiębiorstw).