Odpowiedzi

2010-01-31T16:31:34+01:00
Antygona jest tytułową bohaterką tragedi Sofoklesa,jest córką Edypa i ma dwóch braci Polinejkesa i Eteoklesa i jedna siostre Ismene. Mieszka w Tedach i jest narzyczona Hajmona .
Jest ona madra i inteligetna sadzac po jej argumentach i rozmowie z Kreonem. Antygona jest rowniez bardzo uparta i niezlomna, poniewaz za wszelka cene chciala pochowac brata.Podczas wojny zgineli dwaj bracia Antygony. Kreon nowy wladca teb, uwazal jednego z braci za bohatera a drugiego za zdrajce, zabronil jego pochowac pod grozba kary smierci lecz Antygona pochowala brata wiedzac co ja czeka ale nie tylko z milosci, twierdzila tez ze prawa boskie sa wazniejsze od praw czlowieka. Kazda osoba nalezy pochowac. Byla gotowa oddac wlasne zycie dlatego mozna stwierdzic ze byla odwazna i wierna siostra. Bohaterka tragedi Sofokles miala trudna decyzje do podjecia poniewaz kochala zycie , chciala miec rodzine ale nie moglaby zyc ze swiadomoscia ze nie pochowala brata.
Moim zdaniem Antygona jest postacia pozytywna i godna szacunku. Podoba mi sie pod tym wzgledem ze ma honor i jak cos postanowi to to uczyni.

Prosze... i nie z internetu
2010-01-31T16:36:11+01:00
ANtygona: bohaterka główna i tytułowa , córka Edypa i jokasty, siostra ismeny, Eteoklesa i Polinejkesa, pochodzi z rodu Labdakidów, siostrzenica Kreona, narzeczona Hajmona. Jest antagonistką (przeciwniczką) Kreona. jest dumna, wyniosła, niepokorna, nieugieta, niezłomna, przedsiebiorcza, odważna, zdecydowana, energiczna, porywcza, konsekwentna, religijna, kochająca siostra , uznaje wyższość prawa boskiego nadludzkim, typ jednostki buntowniczej, gwałtowny, wybuchowy charakter, wierna nakazom religijnym, gotowa poświęcic życie w imie obowiązkow religijnych, postepuje samowolnie, idealistka.