Odpowiedzi

2010-01-31T16:49:16+01:00
Nie ma czegoś takiego:) może pąkle? to takie skorupiaki morskie, przyczepiające się do np. kaszalotów
2010-01-31T16:50:25+01:00
Wąkle czy pąkle miało być ?

Pąkle są to skorupiaki z rodzaju zaliczanego do rzędu wąsonogów które zasiedlają płytkie przybrzeżne strefy denne wód słonych całej kuli ziemskiej.
Zewnętrzną warstwę ciała stanowi otoczka ze zrośniętych płytek wapiennych, tworzących rodzaj kielicha, nakrytego w górnej części ruchomymi płytkami tworzącymi wieczko. Płytki te rozsuwając się umożliwiają pąklom wysunięcie 6 par odnóży, służących do zdobywania pożywienia.

Pąkle są na stałe przyrośnięte podstawą do podłoża, tworząc nieraz olbrzymie kolonie pokrywające różne znajdujące się pod wodą przedmioty, a nawet zwierzęta, m.in. pancerze dużych krabów. Znanych jest kilkadziesiąt gatunków pąkli, z których kilka występuje w Morzu Bałtyckim.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-31T17:23:49+01:00
Pąkle (Balanus) – rodzaj morskich skorupiaków prowadzących osiadły tryb życia, zaliczanych do wąsonogów (Cirripedia).
Wygląd:
* Ciało pąkli otoczone jest pancerzykiem zbudowanym z płytek wapiennych
* Przykryte jest wieczkiem
* Odnóża - przekształcone w pierzaste wąsy - są wysuwane
Rozmnażanie:
Zapłodnienie krzyżowe.
Tryb życia:
Zdolność do poruszania się mają tylko larwy, natomiast dorosłe osobniki spędzają całe życie przyrośnięte do jednego miejsca (np. skała, muszla, kawałek drewna, a także wieloryb, meduza, morski żółw).
Pożywienie:
Należą do grupy filtratorów, to znaczy żywią się pokarmem występującym w wodzie w postaci zawiesiny, który odcedzają za pomocą 6 par odnóży pokrytych licznymi szczecinkami.