Odpowiedzi

2010-01-31T16:56:42+01:00
Początek Pieniądze są ważne ale najważniejszego nie są w stanie nam zapewnić. Drogie przedmioty nie zastąpią nam rodziny przyjaciół itd.

Pierwszym przykładem może być tytułowy ''Skąpiec'' Moliera.
Harpagon bardziej miłuje swoje pieniądze od własnej córki.Monety które tak bardzo cenił zakopał w ziemi bał się ich wydać, ''zamroził je''. Jego konie chodził głodne a służba w obdartych rzeczach. Był bogaty a wyglądał jak biedak.

Drugim przykładem jest Ebenezer Scrooge główny bohater ''opowieści wigilijnej'' Karola Dickensa. Żałował pieniędzy na podstawowe przedmioty takie jak opał. Nie narzekał na nadmiar pieniędzy miał ich nadmiar. Nie potrafił się nimi dzielić. Trzymał je tylko dla siebie, ale i tak z nich nie korzystał. Odstraszał swoją postawą innych ludzi nie miał przyjaciół.

Kolejnym argumentem może być mitologiczny król Midas, zapragnął bogactwa a jego marzenie się spełniło. Wszystko co dotknął zamieniało się w złoto. Pożałował tego dopiero kiedy pewnego dnia przywitał się z córką. Jego chciwość wiele go kosztowała.

Na zakończenie napisz potwierdzenie tej tezy np. to co najważniejsze nie można kupić inaczej straciłoby swoją wartość.
2010-01-31T17:13:05+01:00
,,Nie wszystko co w życiu ważne można przeliczyć na pieniądze,,
W dzisiejszych czasach wszystko kręci się wokół pieniądza. Nic nie ma za darmo. Ale są takie rzeczy, z pozoru normalne, bezwartościowe, a jednak bezcenne, których nie sposób przeliczyć na żadne pieniądze.
Są takie wartości w życiu, bez których istnienie stało by się szare i nieciekawe. Nie ma nic lepszego, kiedy przeżywając załamanie w mroźne, zimowe wieczory możemy wypłakać się w ramie przyjaciela, lub ukochanej osoby. Wtedy wszystko staje się prostsze, z nadzieją na lepsze jutro. Czyż przez życie nie lepiej iść z uśmiechem na twarzy w towarzystwie wszechogarniającej miłości? Oczywiście, że tak. Jednak pomyślmy- czy dobrego przyjaciela możemy kupić, ot tak, na bazarze? Nie. I na tym polega cała tajemnica świata. Na to, co tak na prawdę liczy się najbardziej, musimy sami zapracować i na nic przydadzą się pieniądze. Faktem jest, że nie można obejść się beż majątku. Trzeba kupić ubrania, jedzenie. I dom. Jednak sam budynek mieszkalny jest pusty, bez serca. Stanie się wesoły, gdy zamieszkają w nim kochające się osoby, razem gotowe stawić czoła problemom. W tedy możemy dopiero mówić o prawdziwym domu. Szczęścia nie przeliczymy na pieniądze, wręcz przeciwnie - uczucia stoją po przeciwnej stronie. Zresztą nierzadko sami tego doświadczamy, a także widzimy przykłady w książkach, tj. ,,Wichrowe wzgórza,,. Na podstawie tej powieści już możemy zauważyć, że często za bogactwem, zdobytym często bezwzględnością, kryje się słaby człowiek.
Widzimy więc, że tego co najważniejsze nie da się przeliczyć na pieniądze. Pozostaje na, tylko wziąć życie w swoje ręce i gnać do przodu w poszukiwaniu szczęścia.
KONIEC :)
1 5 1