Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-31T17:12:16+01:00
Budowla romanska Dzieła architektury romańskiej to głównie budowle sakralne-kościoły,klasztory,kolegiaty.Charakteryzuje je proste,racjonalne rozplanowanie,początkowo na planie koła na podobieństwo rotundy,później na planie krzyża łacińskiego,który stanowił główny symbol chrześcijaństwa albo na planie trzech równoległych apsyd.
budowla gotycka
Architektur gotycka w Polsce opiera się na budownictwie ceglanym. Zastosowanie tego materiału nie pozwalało na budowę kościołów o strzelistych sylwetkach, rozczłonkowanych elewacjach. Ściany pełnią rolę konstrukcyjną, wzmocnione skarpami , wraz z masywnymi filarami, podtrzymują sklepienia. Umieszczone w ścianach okna mają znacznie mniejsze wymiary.
Bryła pozbawiona dekoracji rzeźbiarskiej zdobiona jest blendami , których jasny zazwyczaj kolor odcina się od czerwieni muru. To jest zestawienie kolorystyczne.
Wykorzystywano także do dekoracji sklepień pozostawiając ceglane żebra na tle tynkowanej powierzchni podniebienia. Do zdobienia elewacji używano także cegły glazurowanej. Kościoły halowe zdobiono ażurowymi szczytami, często o skomplikowanym wzorze, zwieńczonymi zazwyczaj sterczynami. W Polsce, w okresie gotyku, ukształtowały się jego odmiany regionalne.

Miałem to na kompie, bo miałem to samo zadane kiedys, dostalem z tego 5 :D
21 2 21
2010-01-31T17:39:23+01:00
Romańskie:
bazylika na planie krzyż a łacińskiego występowały też układy halowe, salowe i centralne,
-budowla masywna,
-dobrze wywarzone proporcje,
-proste wywarzone formy,
- użycie łyku pełnego w konstrukcji i dekoracji- wznoszone z ciosanych bloków kamiennych,
-sklepienia kolebkowe
gotyk:
mury cieńsze,
-więcej okien => światła,
- system konstrukcji szkieletowej-elementem ostrołukowe sklepienia krzyżowo-żebrowe lub inne np. wachlarzowe
- przypory i łuki odporowe,
-łuk ostry użyty w konstrukcji i dekoracji
-duże większa wysokość
31 3 31