Odpowiedzi

2010-01-31T17:23:09+01:00
Błona komórkowa, plazmalemma, delikatna, elastyczna powłoka okrywająca powierzchnię każdej komórki, oddzielająca jej żywą zawartość od środowiska zewnętrznego.

Spełnia niezwykle ważną rolę w regulowaniu składu treści komórkowej, ponieważ przechodzą przez nią wszystkie składniki pokarmowe wnikające do komórki oraz wszystkie wydaliny i wydzieliny przedostające się z niej na zewnątrz. Utrudnia przenikanie pewnych związków, umożliwia natomiast wnikanie innych.

Ma strukturę podwójnej błony lipidowej, jej środkowy region zbudowany jest z dwu jednocząsteczkowych warstw fosfolipidów, z którymi związane są specyficzne białka strukturalne błon, będące enzymami bądź receptorami hormonów lub innych specyficznych związków.

W komórkach zwierzęcych błona komórkowa pokryta jest od zewnątrz otoczką śluzowatą. U bakterii i roślin występuje ponadto ściana komórkowa.
2010-01-31T17:27:57+01:00
Błona komórkowa jest to delikatna elastyczna powłoka umożliwiająca przenikanie do komórki składników pokarmowych oraz z komórki jej wydalin.

Zbudowana jest z :
a) fosfolipidy - zbudowane z polarnych główek i niepolarnych ogonków
b) glikolipidy - cząsteczki białka z wbudowanymi drobintami cukrów.
c) cholesterol - zanurza sie w błonie zbudowanej z podwójnej warstwy lipidów
d) białka - niektóre są całkiem zanurzone w błonie w dwóch warstwach a inne tylko w jednej
e) glikokaliks - warstewka zbudowana z łańcuchów cukrowych. Chroni błonę przez urazami mechanicznymi i przeciwdziała niektórym uszkodzeniom chemicznym,, nie dopuszczając wielu substancji do błony.