Odpowiedzi

2010-01-31T17:34:44+01:00
Tematem wiersza są koleje życia. Widok gęstych lasów w rodzinnej miejscowości inspiruje podmiot liryczny do refleksji nad swoim życiem. Pamięta je z czasów młodości. Fraszka ma wyraźnie charakter autobiograficzny. Dotychczasowe życie artysty było barwne i ciekawe: wiele podróżował, był studentem, rycerzem, dworzaninem, księdzem.
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-31T17:38:58+01:00
W pierwszym wersie znajduje sie przenośnia z epitetami metaforycznymi.Mogła być określona wspomnieniem.Zradza sie ono kiedy patrzy na piękno ojczystej przyrody. Wspomina czasy kiedy miało dbać o powagę, stateczność i dojrzałość. W swej młodości podróżował morzem do Francji, Niemiec, Włoch odwiedził lochy Sybilijne. Wspomina okres studiów i czasy gdy był przygotowywany do bycia rycerzem. Wspomina też życie dworskie , czasy gdy studiował w seminarium. Mówi że nie jest księdzem w sutannie , ale wspomina czasy gdy był honorowym
proboszczem w parafii Zwoleńskiej i gdy miał za to płacone. Swoje życie porównuje do Proteusa czyli do greckiego boga mogącego przyjmować dowolną postać.Teraz ma siwe włosy. Wykorzystuje chwile. Stara sie żyć tak aby uchwycić każdą chwile swojego życia - filozofia epikurejska . Jest to fraszka biograficzna. :)
1 1 1