Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-31T21:18:46+01:00
-serce-znajduje się w klatce piersiowej,tuż pod mostkiem.Dzięki jego pracy krew jest tłoczona do naczyń krwionośnych.
-wątroba-wydziela żółć która rozbija tłuszcz(emulgacja)wytwarza białko osocza krwi ,wydziela glukozę,magazynujeglikogen,odtruwa organizm.
-trzustka-wydziela sok trzustkowyzawierając enzymy trawiące cukry,tłuszcze,białka ,kwasynukleinowe,produkuje insulinę.
-żołądek-gromadzi i miesza pokarm z sokiem żołądkowym.Tu zachodzi częściowe trawienie białka(podpuszczka,pepsyna)i niszczenie bakterii(kwas solny).
-nerki-znajdują się po obu stronach kręgosłupa tuż pod żebrami w połowie długości pleców.Każda ma kształt fasoli i wielkość połowy dłoni.Filtrują osocze krwi ,usuwają z niego wszelkie zbędne substancje.
-płuca-tworzą je oskrzeliki i pęcherzyki płucne,otoczone opłucną(błoną surowiczą)prawe płuco jest trójpłatowe a lewe dwupłatowe.
-jajniki-to gonady żeńskie produkujące komórki jajowe i hormony żeńskie(m.in.progesteron)
-jądra-to gonady męskie produkujące plemniki i hormony męskie(m.in.testosteron)
-macica-to miejsce zagnieżdżenia się zarodka i rozwoju płodu.
Krwinki czerwone(erytrocyty) powstają w szpiku kostnym w 1 mm sześciennym krwi jest ich około 5 ml. transportują tlen.
Krwinki białe(leukocyty) w 1mm.sześciennym krwi jest ich 5-8 tyś. pełnią funkcję odpornościowe wyróżnia się granulocyty,limfocyty i monocyty.
Płytki krwi w 1mm sześciennym krwi jest ich 150-400 tyś.uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi.
-Osocze jego rolą jest przenoszenie i dostarczanie komórkom ciała rozpuszczone składniki pokarmowe,zabiera z komórek zbędne lub szkodliwe produkty,przenosi przeciwciała zwalczające infekcje,transportuje enzymy i hormony kontrolujące procesy życiowe organizmu.
2010-01-31T21:22:04+01:00
Serce-centralny narząd układu krwionośnego strunowców i niektórych bezkręgowców. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej sercowej. Zazwyczaj narząd ten otoczony jest osierdziem
wątroba-wielofunkcyjny gruczoł obecny u wszystkich kręgowców, a także o u niektórych innych zwierząt. Stanowi część układu pokarmowego położony wewnątrzotrzewnowo. U większości zwierząt dzieli się na dwa płaty. U człowieka jej masa wynosi ok. 1500–1700 g u dorosłego mężczyzny, a u kobiety 1300–1500 g. Masa przyżyciowa jest o 500–800 g wyższa, ze względu na zawartą w niej krew.
trzuska-gruczoł położony w górnej części jamy brzusznej składający się z części wewnątrzwydzielniczej (hormonalnej, odpowiedzialnej za wytwarzanie m.in. insuliny i glukagonu) i zewnątrzwydzielniczej (trawiennej, produkującej sok trzustkowy). Jej przeciętna masa wynosi 70-100 g. Mierzy ok. 12 - 30 cm.
żąładek-narząd stanowiący część przewodu pokarmowego, którego zasadniczą rolą jest trawienie zawartych w pokarmie białek (nie zachodzi trawienie tłuszczów, a trawienie cukrów jest wręcz hamowane przez niskie pH żołądka). Żołądek wydziela sok żołądkowy zawierający enzymy trawienne:
nerki-narząd stanowiący najistotniejszą część układu wydalniczego większości zwierząt (głównie stałocieplnych). Nerki są narządem parzystym, którego kształt przypomina ziarno fasoli, są koloru ciemnoczerwonego.
płuca-pojedynczy lub parzysty narząd oddechowy kręgowców oddychających powietrzem atmosferycznym. Do kręgowców tych zaliczane są też - prócz płazów, gadów, ptaków i ssaków - ryby dwudyszne, które w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oddychają pojedynczym, workowatym płucem, powstałym z przekształconego pęcherza pławnego. W ciągu rozwoju rodowego kręgowców z przedniego odcinka jelita powstają dwa różne narządy oddechowe – płuca i skrzela. U ryb ulegają degeneracji płuca (z wyjątkiem wspomnianych już ryb dwudysznych), a u zwierząt lądowych - skrzela. Przypuszczalnie płuca pochodzą z aparatu hydrostatycznego podobnego do pęcherza pławnego ryb (według niektórych pęcherz pławny ryb jest zdegenerowanym płucem).
jajniki-parzysty narząd, występujący u kobiet i samic zwierząt. U dojrzałej kobiety ma kształt spłaszczonej elipsoidy o wielkości 3×2×1 cm. Jajniki leżą wewnątrz jamy otrzewnej przy bocznych ścianach miednicy na tylnej powierzchni wiązadeł szerokich macicy, do których przywiązane są za pomocą krótkich krezek. Górne bieguny jajników objęte są przez jajowody. Jajniki służą podwójnemu celowi – wytwarzaniu komórek jajowych oraz wydzielaniu żeńskich hormonów płciowych, estrogenów, progesteronu i inhibiny.
jądro-męskie narządy rozrodcze u ludzi i zwierząt.

Samce ssaków posiadają 2 jądra, które najczęściej znajdują się w mosznie – worku skórno-powięziowym, wywodzącym się ze ściany brzucha. U większości ssaków jądra są położone poza obrębem ciała, zawieszone przez powrózek nasienny w worku mosznowym. Jest to spowodowane tym, że spermatogeneza zachodzi wydajniej w temperaturach niższych niż ok. 37 stopni Celsjusza, panująca wewnątrz ciała.

Zwykle jedno jądro wisi niżej od drugiego (zazwyczaj lewe). Jest to głównie spowodowane różnicami w strukturach naczyniowych po prawej i lewej stronie.
macica- narząd żeńskiego układu rozrodczego, w którym zachodzi rozwój embrionalny kręgowców lub odcinek dróg rodnych bezkręgowców, w którym gromadzone są jaja przechodzące wstępny rozwój.
2 5 2