Odpowiedzi

2010-01-31T18:19:59+01:00
Aligator chiński to gatunek gada z rodziny aligatorowatych.

Ma oliwkowo-brązowy, plamisty grzbiet, boki tułowia są jasnobrązowe z deseniem ciemnych plam. Młode są czarne z jasnożółtymi paskami. Koniec pyska ma nieznacznie zadarty i bardziej zwężony.Zęby są lepiej przystosowane do miażdżenia mięczaków. Brzuszne płytki są skostniałe przez co ich skóra nie miała znaczenia gospodarczego.m długości i do 40 kg wagi. Żyje m.in. w słodkowodnych rzekach i strumieniach o spokojnym nurcie. Żywią się, np skorupiakami i ślimakami. Aligatory te zimują na lądzie w wygrzebanych przez siebie norach w pobliżu wody.Polują głównie wieczorem kiedy temperatura jest już odpowiednio wysoka. Na wolności żyje mniej niż 200 osobników, które żyją w Chinach.

atunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Zaskrońce występują w całej Europie (z wyjątkiem Szkocji, Irlandii i północnej części Półwyspu Skandynawskiego). Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość od 85 do 120 cm (wyjątkowo 2 m[2]), a samiec od 70 do 100 cm. Żywią się żabami, traszkami, rybami lub drobnymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Atakują jedynie poruszające się zwierzęta. W niewoli zaskrońce żyją do 15 lat.

Zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.

Zaskroniec zawdzięcza swą polską nazwę charakterystycznym żółtym plamom w okolicy "za skroniami". Plamy te są bardzo wyraźne – pozwalają łatwo rozpoznać ten niejadowity i niegroźny dla człowieka gatunek.

W dawnej Litwie zaskroniec uważany był za zwierzę święte, wierzono bowiem, że domostwo, w pobliżu którego węże te zamieszkają, czeka pomyślność.

2010-01-31T18:20:26+01:00
Żółw błotny jest jedynym przedstawicielem żółwi występujących w Polsce. Żyje w płytkich zbiornikach wodnych, gdzie poluje na kijanki, ślimaki i owady. Żółw błotny jest zagrożony wyginięciem.

Jaszczurka zwinka latem wygrzewa się w słońcu. Zaatakowana przez większe i silniejsze zwierzę, jaszczurka odrzuca ogon i ucieka. Przez chwilę wije się on gwałtowni, odwracając uwagę napastnika od ofiary. Utracona część ciała jaszczurki odrasta.
1 4 1
2010-01-31T18:23:12+01:00
Krokodyl-Są zwierzętami o jaszczurowatym kształcie ciała, pokryte kostnymi tarczami, ze szczękami opatrzonymi zębami osadzonymi w zębodołach. Ciało zakończone silnie rozwiniętym i umięśnionym ogonem. Dwie pary krótkich, silnych odnóży, z których przednie mają palce wolne, tylne spięte są w całości lub częściowo błoną pławną. Prowadzą półwodny tryb życia. Potrafią, w przeciwieństwie do innych gadów, wydawać głośne dźwięki. Są jajorodne. Jaja składają na lądzie.

ŻÓŁW JASZCZUROWATY-Żółw jaszczurowaty zwany takze żółwiem kajmanowatym wyglądem swoim nie przypomina innych żółwi. Około 2/3 jego karapaksu stanowi podobny do krokodylowego ogon. Przy długości żółwia ok. 1 m jego 35 centymetrowy mały karapaks nie przykrywa w pełni szyi, nóg i ogona. Głowa żółwia jaszczurowatego jest duża i masywna z zakończonym ostro pyskiem; szczęki są dobrze rozwinięte i ostro zakończone z przodu potężnymi hakami.Żółw jaszczurowaty Brązowy lub oliwkowobrązowy karapaks jest głęboko powycinany i tworzy rodzaj piły o 6-8 zębach. Palc wszystkich kończyn łączy błona pławna, co sprzyja prowadzeniu na wpół wodnego trybu życia. Żółw jaszczurowaty nie jest jednak dobrym pływakiem, zamieszkuje bagna lub rzeki o mulistym dnie. Przebywa przeważnie w płytkiej wodzie czatując na zdobycz, zdarza się, że w poszukiwaniu pożywienia wychodzi na ląd znacznie oddalając się od wody.
Żywi się wszystkimi małymi zwierzętami - rybami, ptasimi pisklętami, żabami, jaszczurkami, wężami, nie gardzi także pokarmem roślinnym oraz padliną. Ta ostatnia skłonność czyni go sanitariuszem akwenów, w których zamieszkuje. Uwiązane na lince żółwie jaszczurowate wykorzystywane były kiedyś przez Indian, a obecnie przez służby ratownicze do odnajdowania zwłok topielców.
Żółwie te są zwykle agresywne i niebezpieczne, zachowują się zupełnie inaczej niż większość innych żółwi. Zagrożone nie próbują chować się do pancerza, lecz kłapą szczękami i kąsają napastnika, a co raz złapią niechętnie wypuszczają z pyska. Dlatego, aby uniknąć pogryzienia należy złapać je za ogon i trzymać w bezpiecznej odległości. W okresie lęgowym samice składają na lądzie w pobliżu wody 25 do 40 jaj do gniazda, które następnie bardzo starannie zasypują ziemią i liśćmi. Jaja żółwi jaszczurowatych uważa się za bardzo smaczne, podobnie jak mięso młodych osobników. Natomiast mięso starych okazów jest niejadalne z powodu silnego zapachu piżma.
Żłówie jaszczurowate występują w Ameryce Północnej od Kanady aż po północne obszary Ameryki Południowej.