Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-31T19:54:24+01:00
Hej. tzn. mogę Ci pomóc napisać tą rozprawkę. :)
Moim zdaniem w pewnych sytuacjach trzeba się buntować przeciw nauczycielom. Nauczyciele nie zawsze mają rację i popełniają błędy jak każdy człowiek. (no i tutaj jeszcze napisz coś o nauczycielach tak z życia codziennego).
Przykładem z literatury pokazującym buntowanie się młodzieży przeciw nauczycielom jest lektura pt. ''Syzyfowe prace''. (nie wiem czy czytałaś ale to jest chyba najlepszy przykład z literatury ;) )
Sytuacja młodzieży polskiej w latach 70 i 80 XIX w. była bardzo ciężka, ponieważ w tych latach trwała rusyfikacja polskich szkół. Młodzież nie miała oparcia w dorosłych, musiała sama odnajdywać swoje drogi. Na początku młodzież polska lekceważyła obowiązki szkolne, była obojętna wobec spraw narodowych. Po pewnym czasie nauki, uległa rusyfikacji. Jednak wiele zdarzeń doprowadziło młodzież polską do chęci odnajdywania swych dróg. Nauczyciele zabraniali i zmuszali ich aby uczyli się języka rosyjskiego. Nawet lekcje języka polskiego organizowali na ostatnich godzinach, wtedy kiedy młodzież była już zmęczona po całym dniu nauki i nie chciała już uczestniczyć w lekcji. Młodzież na przekór nauczycielom spotykała się i razem poznawali i uczyli się polskości. Jeden z uczniów- Walecki protestował przeciwko niszczeniu polskiego klasztoru i za to był ukarany ale dał dobry przykład innym. Uczniowie nie poddali się nauczycielom i sprzeciwili się nim. Dobrze na tym wyszli, ponieważ po wielu trudach udało im się odzyskać własną godność narodową.

to był przykład z literatury jednak nie przychodzi mi do głowy żaden przykład z historii, ale mam nadzieje że pomogłam :)) pozdrawiam! ;*