Odpowiedzi

2010-01-31T20:54:03+01:00
Danusia Jurdanówna i Jagienka ze Zgorzelic to bohaterki drugoplanowe powieści historycznej Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy".
Danusia była jedynaczką, dobrze urodzoną i zamożną osóbką. Jej ojciec Jurand ze Spychowa, był dzielnym rycerzem, kochającym i rozpieszczającym córkę. Danusia jest półsierotą, gdyż jej matkę zabili Krzyżacy podczas napadu na Spychów. Po śmierci matki zamieszkała na dworze księżnej Anny Danuty.
Natomiast Jagienka była 15 - letnią córką rycerza Zycha ze Zgorzelic. Pochodziła z rodziny szlacheckiej. Także została osierocona przez matkę.
Danusia wyglądała jak anioł. Była obdarzona dziewczęcym wdziękiem. Miała długie, jasne włosy. Była delikatna i drobna. Dziewczyna bardzo dbała o siebie, gdyż lubiła dobrze się prezentować.
Jagienka również była piękną dziewczyną o rumianej twarzy, niebieskich oczach i ciemnych kręconych włosach. Była to wysoka, smukła, silna, wysportowana i tryskająca zdrowiem dziewczyna. Nie zwarzała uwagi na stroje, ubierała się w to, co było dla niej wygodne.
Dziewczęta zachowywały się inaczej, miały inny sposób bycia i inne cechy charakteru. Danusia była obdarzona talentem muzycznym: pięknie śpiewała i grała na lutni. Byłą miła, troskliwa i uczynna w stosunku do innych ludzi. Dzięki swojej miłości do Zbyszka uratowała mu życie przed śmiercią, zakładając mu białą woalkę na głowę. Jagienka natomiast umiała polować, jeździć konno i była wspaniałą gospodynią. Jest mądra i roztropna. Ojciec oraz Maćko i Zbyszko mają w niej opiekunkę i doradczynię. Jej siłą i pomysłowość imponowały Zbyszkowi. Nie bała się nawet pomóc Zbyszkowi zabić niedźwiedzia, z którego sadło było potrzebne do leczenia Maćka. Mimo wszystkich swoich zalet była jednak nieśmiałą dziewczyną, nie wyjawiła swojej miłości do Zbyszka.
W powieści Henryka Sienkiewicza Danusia i Jagienka są zestawione na zasadzie kontrastu, zarówno pod względem wyglądu jak i charakteru. Danusia byłą drobna i miała jasne włosy. Jagienka była natomiast przeciwieństwem Danusi, miała szerokie ramiona chociaż była szczupła, a jej włosy były ciemne.
Różniły się także pod względem charakteru. Danusia byłą bardzo młoda, wręcz dziecinna i niedojrzała. Zaś Jagienka była zdecydowana, samodzielna, sprytna i odważna.
Również umiejętności obu bohaterek są całkiem różne. Danusia posiadała wysokie maniery dworskie, a jej ruchy były pełne wdzięku. Jagienka natomiast była przykładne dziewczyny wiejskiej. Silna i dobrze zbudowana. Znała się na gospodarstwie, potrafiła jeździć konno i dobrze polować, przeważnie ubierała się po męsku. Jednak na dworze w Płocku wyglądała jak dama. Łączyła je jedna cecha - obie bardzo kochały Zbyszka.
Zarówno Jagienka jak i Danusia są pozytywnymi postaciami. Jednak analizując powyższe argumenty uważam, iż lepszą żoną byłaby Jagienka.
2 1 2