Odpowiedzi

2010-01-31T20:47:01+01:00
Telegrafia- jest działem telekomunikacji zajmującym się przekazywaniem na odległośc znaków pisma. Telegrafia dzieliła się na:
- telegrafię alfabetową (potoczne - usługa telegraficzna, teleks), dotyczy przesyłania wiadomości typu alfanumerycznego, a więc znaków pisma. Treść wiadomości zostaje przetworzona na sygnały telegraficzne według określonego kodu telegraficznego.
- telegrafię kopiową (faksymilografia, telekopia), zajmuje się przesyłaniem i reprodukcją rysunków. Można rozróżnić telekopię odcieniową od czarnobiałej, inaczej fototelegrafię i telefaksodację.
Dzisiaj funkcje te spełnia, fax.

Pierwsze telegrafy...
... nie wykorzystywały do przesyłania sygnałów fal elektromagnetycznych, ale impulsy elektryczne biegnące wzdłuż kabla.. Aby nadac telegram, wystarczyło mieć prosty obwód zasilany bateria, zaopatrzony w wyłącznik i połączony przewodem elektrycznym z odbiornikiem. Włączając i wyłączając prąd w nadajniku, przesyłano zakodowaną informację do odbiornika, którego zasadniczymi elementami były elektromagnes i rysik na dźwigni. Prąd zmienny doprowadzany przewodem do odbiornika wzbudzał w elektromagnesie pole magnetyczne, które wprawiało w ruch rysik na żelaznej dźwigni. Zastosowanie fal elektromagnetycznych umożliwiło budowę telegrafu bez przewodu. Zasada działania takiego telegrafu opiera się na zasadzie działania radia. Jest jednak od niej prostsza.
Pierwszy telegraf...
... który mógł przekazywac na odległośc znaki pisma, został zbudowany w 1837 roku w Angli przez sir Charlesa Wheatstone’a i Williama Cooke’a. Nadajnikiem był prosty obwód elektryczny zaopatrzony w zasilacz. Odbiornik, połączony z nadajnikiem za pomocą przewodu, miał pięc igieł magnetycznych umieszczonych na planszy z literami alfabetu. Na skutek impulsu dwie igły wychylały się i wskazywały właściwą literę. W tym samym czasie pewien Samuel Finley Breese Morse zajmował się konstrukcją swojego telegrafu. Wymyślił on specjalny szyfr zwany obecnie alfabetem Morse’a, w którym każda litera jest zakodowana jako ciąg długich sygnałów, zapisywanych jako kropki i kreski. Krótkie lub długie sygnały były przekazywane drutem na odległośc, a następnie odszyfrowane przez operatora. Z początku operatorów szkolono w odczytywaniu szyfru z taśm papierowych, lecz w praktyce operatorzy byli w stanie łatwo odczytać treść przekazu, wsłuchując się w trzaski wydawane przez odbiornik przy zapisywaniu taśmy. Zmieniono więc formę odbiornika, wprowadzając proste urządzenie zwane stukawką, które wydawało wyraźnie różne dźwięki, gdy żelazna sztabka była przyciągana i puszczana przez elektromagnes. W ten sposób umożliwiono łatwiejszą identyfikację początku i końca sygnału, co czyniło rozszyfrowanie wiadomości jeszcze prostszym.Ulepszone telegrafy miały wbudowane urządzenia, które same kodowały litery i potrafiły je rozkodowac. W 1896 roku Guglielmo Marconi skonstruował pierwszy telegraf bez drutu, który wykorzystywał fale radiowe do przekazywania informacji zapisanych alfabetem Morse’a. Zasięg jego pierwszego telegrafu wynosił tylko 3km. W dalszych latach Marconi pracował nad zwiększeniem zasięgu swojego telegrafu. Ponieważ rząd włoski nie był zainteresowany jego wynalazkiem i nie pomógł mu finansowo, Marconi przeniósł się do Anglii, gdzie jego badania spotkały się z zainteresowaniem tamtejszego rządu. W 1899 roku po raz pierwszy przesłano wiadomośc z Anglii do Francji, poprzez kanał La Manche na dystansie 50km, a w roku 1902 przez Atlantyk.
Rola telegrafu...
...i radia w życiu ludzi na morzu i w powietrzu jest ogromna. W 1909 roku dzięki sygnałom SOS wysyłanym przez radia z poważnie uszkodzonych dwóch statków, które zderzyły się ze sobą, płynąc przez Atlantyk, uratowano tysiąc siedemset osób. Siła radia została ponownie potwierdzona w tragicznej w skutkach katastrofie, gdy tonął Titanic.