Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-31T22:57:24+01:00
1)Strefa równikowa obejmuje obszar Kotliny Konga i wybrzeża Zatoki Gwinejskiej.
• Kotlina Konga jest zabagniona i porośnięta wielowarstwowym lasem równikowym. Panuje tu klimat równikowy o dużej wilgotności utrudniającej oddychanie, wysokich temperaturach, małych amplitudach dziennych i rocznych, temperatur i codziennymi deszczami zenitalnymi. Przeważają bardzo mało urodzajne gleby. Kotlinę Konga zamieszkują głównie plemiona leśne utrzymujące się ze zbieractwa i łowiectwa.
• Wybrzeża Zatoki Gwinejskiej to tereny zabagnione, porośnięte lasem namorzynowym lub równikowym. Lasy tej strefy są wielkim bogactwem naturalnym – występują takie gatunki drzew jak : heban, mahoń, okume czy palisander. W strefie tej uprawia się drzewa kauczukowe, palmę oleistą i kokosową. Gwineą jest obszarem występowania i eksploatacji wielu bogactw mineralnych: rud żela 2) W strefach podrównikowych klimat jest gorący jednak występują dwie wyraźne pory roku: sucha i wilgotna. Im dalej od równika tym mniej opadów. Gleby stref podrównikowych zawierają niewiele próchnicy i maja charakterystyczne żółte i czerwone zabarwienie. Stopniowo wraz z oddaleniem się od równika jest coraz mniej gęstych lasów a coraz częściej pojawia się las parkowy. Zamieszkująca tam ludność zajmuje się uprawą roli. Uprawia się rośliny żywieniowe takie jak jam i maniok a miejscami także kukurydzę, ryz i jęczmień. Na południe od strefy równikowej znajduje się Katanga – obszar na którym występuje wiele złóż mineralnych: miedzi, wolframu, cyny, złota, diamentów, srebra i uranu.
Im dalej od równika tym krótsze są pory deszczowe – wody wystarczaj już tylko dla wzrostu traw i niektórych sucholubnych drzew na przykład akacji. Jest to obszar klimatu podrównikowego suchego, który porasta sawanna. Dominują tam trawy , a tylko gdzieniegdzie rosną drzewa. W dolinach rzek płynących przez sawannę rosną lasy galeriowe. Zamieszkująca sawannę ludność zajmuje się głównie hodowlą bydła, ale ostatnio coraz częściej hodowcy uprawią orzeszki ziemne, proso, bawełnę. Obszar gdzie występują dwie wyraźne pory roku – deszczowa i sucha nazywany jest Sudanem.za, manganu, boksytu, złota i diamentów.3) Strefy zwrotnikowe obejmują na północy tereny Sahary, a na południu obszary od pustyni Namib po Mozambik i Madagaskar.
Sahara to obszar o powierzchni 9 mil km2 rozpościera się od Oceanu Atlantyckiego po morze Czerwone. Pustynne obszary Sahary niemal całkowicie pozbawione są opadów i roślinności. Występują tam duże wahania temperatury powierza: w dzień ponad 40C (największa do tej pory to 56 C) w nocy spada do około 0C. Występują tam pustynie piaszczyste i kamieniste. Ludność mieszka tylko w oaza , gdzie uprawia się tylko rośliny żywieniowe, takie jak fasola, sorgo, maniok. W północnej części Sahary znajdują się bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.
Obszar strefy zwrotnikowej na południu jest bardziej zróżnicowany. Na zachodnie, na pustyni Namib i Kalahari panuje klimat suchy. Kotlina Kalahari to obszar półpustynny i pustynny. Nawiedzają go nieregularne , bardzo obfite deszcze, zmieniające tereny półsuche w przepiękne łąk z dużą ilością ziół i traw, wykorzystywanych przez zamieszkujące te tereny zbieraczko-łowieckie plemiona Buszmenów. W czasie takiego intensywnego deszczu wypełniają się suche zazwyczaj doliny rzek –uedy. Na wschodzie kontynentu, dzięki wiatrom wiejącym z nad Oceanu Indyjskiego, opady występują znacznie częściej. Na żyznych glebach niegdyś rosły trawy stepowe. Żyły tam pasterskie plemiona Zulusów. Dziś na terenach tych uprawia się zboża.
2 5 2