Odpowiedzi

2010-02-01T12:15:28+01:00
Popularne na wyspie są potrawy z dziczyzny – gulasz z odyńca i zająca, pieczona kuropatwa lub bekas. Z połowów rzecznych i na wybrzeżu trafiają na stół ryby takie jak pstrąg, węgorz, leszcz morski czy cefal oraz liczne skorupiaki – głównie langusty i ostrygi. Chętnie sięga się tu po majeranek, tymianek, bazylię, rozmaryn i koper, a także oliwę z oliwek. Jako, że rozległe, górzyste tereny idealnie nadają się do wypasu owiec i kóz, Korsyka słynie również z mleka i serów. Najpopularniejszy z nich to delikatny, owczy brocciu (odpowiednik włoskiej ricotty), składnik wielu regionalnych dań. Można przygotować z nim canneloni (canneloni al brocciu) albo omlety. Korsyka to jedyne miejsce we Francji, gdzie uprawia się klementynki – owoce będące połączeniem gorzkiej pomarańczy z mandarynką. Prócz cytrusów, wykorzystywanych w produkcji soków owocowych i ciast, Korsyka słynie również z kasztanów, które funkcjonowały niegdyś jako podstawowy składnik menu. Na przylądku Corse produkuje się białe wino Patrimonio oraz Cap Corse – wino ziołowe. Inne miejscowe wina to czerwone Fiumicicoli i Santa Barbara.
2 4 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-01T12:15:46+01:00
Na początku każdego głównego posiłku nie może nigdy zabraknąć pożywnej zupy (suppa corsa). Jej podstawą jest wywar mięsny, ziemniaki, cebula, sezonowe warzywa, makaron i przyprawy. Jako przystawka jest też często podawana zupa rybna (aziminu).
Znanym przysmakiem jest na przykład suszona i wędzona szynka lub pasztet. Dużą popularnością cieszy się też mięso jagnięce i kozie, które serwuje się przyprawione na ostro, a jego konsumowanie jest naprawdę niezapomnianym doznaniem kulinarnym. Najczęściej stosowaną techniką przygotowywania mięsa jest na Korsyce grillowanie, następnie duszenie. Tradycyjną specjalnością korsykańską jest gulasz mięsno-warzywny (cassoulet).
Charakterystycznym elementem korsykańskiego jadłospisu są owoce morza.
Wybór jest naprawdę szeroki: omułki jadalne, trąbik zwyczajny, jeżowce, ostrygi, langusty, kraby, pstrągi i okoń morski.
Znakomitym zakończeniem posiłku są desery. Wiele ciast i deserów przygotowuje się z mąki kasztanowej. Jest ona również podstawą budyni lub nadziewanych naleśników. Słodki farsz jest składa się ze świeżych sezonowych owoców (figi, melon). Na deser serwuje się też drożdżówki lub orzeźwiające lody owocowe. Jako dodatek do dań na słodko często pojawia się anyż, miejscowe napoje alkoholowe albo miód zaprawiony ziołami.
Korsykańską specjalnością jest jednak aperitif Cap Corse, który serwuje się zazwyczaj z lodem. Tradycyjnym miejscowym napojem alkoholowym jest winiak eua-de-vie wytwarzany z kasztanów, mandarynek, gruszek i cytronów. Z kasztanów na wyspie warzy się również piwo Pietra, natomiast do popularnego napoju piwnego Colomba, w celu uzyskania interesującego smaku, dodawane są zioła.
1 4 1