Odpowiedzi

2012-07-24T22:51:59+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

"Bogurodzica" nie jest jedyną pieśnią z polskim tekstem pochodzącą z XIV w, jej znaczenie jest jednak wyjatkowe, ponieważ łączy ona treści religijne z czynnikiem narodowym - patriotycznym.

"Bogurodzicę" wykonywało wojsko polskie przed rozpoczęciem ważnych bitew m.in. pod Grunwaldem, Nakłem Wilkomierzem, traktując ją jako hymn narodowy, a jednocześnie rodzaj modlitwy.

 

"Gaude Mater Polonia" - to polska pieśń z ytekstem łacińskim, napisana w 1253 r. lub 1254 przez ks. Wincentego z Kielczy, jako fragment "Historii o św. Stanisławie" (Dies adest  celebris), stworzonej z okazji kanonizacji św. Stanisława ze Szczepanowa. Od czasów Władysława Łokietka spełniała funkcję pierwszego polskiego hymnu królewskiego dynastii Piastów. Pieśń wykonywało rycerstwo polskie po zwycięstwach oraz śpiewano podczas uroczystości narodowych.


Pozdrawiam.

3 3 3