Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-01T15:43:08+01:00
Baśń - jest to niewielkich rozmiarów utwór epicki, odwołujący się zwykle do folkloru. Występują w nim postacie fantastyczne,np.wróżki, krasnoludki; przedmioty fantastyczne, jak czapka-niewidka, latający dywan oraz wydarzenia fantastyczne, np. zamiana człowieka w skałę, stuletni sen. Przyroda w baśni ma zwykle cechy ludzkie (uosobienie). Baśnie mają też zwykle szczęśliwe i pogodne zakończenie: człowiek dobry otrzymuje nagrodę, złego spotyka kara; zwycięża dobro, miłość, sprawiedliwość. W utworze nie można dokładnie ustalić miejsca wydarzeń (np. za górami, za lasami) ani czasu wydarzeń ("Dawno, dawno temu...")

Baśń zawiera też ludową mądrość, przedstawia wierzenia ludowe i magiczne; baśń może być osnuta na podaniach, legendach. Do najważniejszych motywów baśniowych zaliczamy:

* motyw walki dobra ze złem. Zło w baśniach jest zawsze potężniejsze od dobra, ale zawsze(są wyjątki) z nim przegrywa. Zwycięstwo dobrej strony jednak zawsze jest okupione stratą
* przenikanie się świata nadprzyrodzonego z realnym
* motyw zwycięstwa miłości, sprawiedliwości dobra
* motyw mędrca
* motyw wędrówki

W baśniach często występuje postać, której wiedza jest ogromna niedostępna dla większości śmiertelników. Mędrzec posiada także niesamowite moce służące wpływania na świat i inne osoby. Ta osoba jest swoistym wykładnikiem moralnym, drogowskazem dla innych bohaterów
1 5 1
2010-02-01T15:46:50+01:00
Dla mnie baśń jest związana z wierzeniami magicznymi, występują w niej siły i bohaterowie nadprzyrodzeni. Czas i miejce akcji sa nieokreślone zazwyczaj zaczynają sie tak: " Dawno dawno temu Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...). W basni pojawiaja sie pewne stałe wątki jak wędrówka bohatera w poszukiwaniu cudownego leku, wody życia, cudowne przeniesienie w inne miejsce, przeszkody do pokonania. Zawsze występują w niej bohaterowie dobrzy i zli i jak to zawsze w baśniach bywa dobrze się kończą.
2 3 2