Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-01T15:59:22+01:00
Imiesłowowy równoważnik zdania składa się z imiesłowu przysłówkowego oraz jego określeń. Imiesłowowy równoważnik zdania pełni funkcję zdania podrzędnego okolicznikowego.


NP. takie zdanie:
Kupiwszy bilet, pobiegł na peron.

(tzn. Kiedy kupił bilet, pobiegł na peron.)POZDRAWIAM SERDECZNIE :)
6 3 6
  • Użytkownik Zadane
2010-02-01T16:00:34+01:00
Imiesłów jest to nieosobowa forma czasownika, imiesłowy przymiotnikowe odmieniają siętak, jak przymiotniki. Mamy rodzaje imiesłów takie jak przymiotnikowe i przysłówkowe. Imiesowy przymietnikowe czynne tworzy sie od czasownikow niedokonanych za pomocą końcówek : -ący ; -ąca ; -ące . np. myślący.
natomiast imiesłowy przymiotnikowe bierne tworzy sie od czasownikow przechodnich dokonanych i neidokonanych za pomocą końcówek : - ny ; -na ; -ne ; -ty ; -ta ; -te np. zrobiony.
Imiesłowy przysłówkowe współczesne tworzy sie od czasowników neidokonanych za pomoca koncówki -ąc. np. idąc. natomiast przysłówkowe uprzednie tworzy sie od czasowników dokonanych za opmoca koncówek : -lszy ; wszy np. zrobiwszy, zjadłszy.
Z imiesłowami przymiotnikowymi partykułę przeczącą ,,nie,, piszemy łącznie, natomiast z przysłówkowymi ,,nie,, piszemy rozłącznie.

prosze o naj !
5 3 5