Odpowiedzi

  • mime
  • Rozwiązujący
2009-10-05T21:01:27+02:00
Może przyda się coś takiego. :)

Willi Sonnenbruch jest to SS-man, syn profesora Sonnenbrucha.
Pracował swego czasu w Norwegii wykonując tam należycie swoje obowiązki. Jest on typowym Niemcem, przekonanym o wyższości swego narodu nad innymi. Nawet swoją kochankę Marikę uważa za zwykłą zabawkę. Bawi się nią robiąc jej jedynie nadzieję na "coś więcej".
Willi jest mężczyzną fałszywym na co wskazuje sam fakt jak potraktował matkę aresztowanego Chrystiana Fönsa, która przyszła dowiedzieć się o sytuacji swojego syna jednocześnie prosząc o wypuszczenie go. Ten kompletnie to zbagatelizował, nie zwracając zbytniej uwagi na to co mówi był jedynie zainteresowany jej naszyjnikiem, który uznał za idealny prezent dla swojej matki.
Oprócz tego jest cyniczny i wyrafinowany. Przejęty hitlerowską ideologią wciela ją brutalnie w życie. Uważa, że tylko Niemcy mogą żyć w Europie uznając ich za "ludzi wyższej klasy".
Jako żołnierz sumiennie wykonuje swe obowiązki nie dopuszczając do siebie żadnych ustępstw dla drugiej osoby.
Jako syn całą swą uwagę skupia na matce - inwalidce. Jest ona jedyną kobietą w jego życiu, którą szczerze i prawdziwie kocha. Zawsze staje po jej stronie i w jej obronie. Obdarowuje ją drogimi prezentami, a ta rozbudziła w nim przekonanie, że Niemcy mają prawo likwidować innych ludzi. Ojca zaś traktuje dosyć chłodno, zupełnie bez porównania z matką.
Podsumowując - Willi jest sumiennym żołnierzem wykonującym swe obowiązki, przykładnym obywatelem wierzącym w przekonania hitleryzmu a także kochającym synem, który zrobi wszystko dla swojej matki.
2 4 2
2009-10-05T21:25:20+02:00
Jedną z głównych postaci dramatu Leona Kruczkowskiego "Niemcy" jest Willy Sonnenbruch. Pochodził on z Getyngi, w Niemczech, gdzie mieszkała jego rodzina, ojciec - znany naukowiecoraz ukochana matka. Willi jest oficerem SS i jako funkcjonariusz policji bezpieczeństwa przebywa w zajętej przez Niemców Norwegi.
Willi jako młody chłopiec wzrastał w atmosferze rodzącego sie faszyzmu i stał sie jego wiernym wyznawcą. Będąc młodym mężczyzną, oficerem SS, skutecznie wprowadzał w zycie zasady terrosru w stosunku do podbitego narodu.
Willi odznaczał sie wyrafinowanym okrucieństwem i zachowaniem charakterystycznym dla systemu, dla któremu sie całkowicie podporządkował. Swoja odpowiedzialna prace i obowiązki stawiał na pierwzszym miejscu. Uzasadnia to scena, w której mówi do swojej narzeczonej Mariki o tym, ze najpierw musi skończyc prace, a dopiero wtedy bedzie mógł sie nia zajać. Był więc niezwykle zdyscyplinowany, obowiązkowy i dokładny. Cechy te osiągnał kształcząc sie w szkole przygotowującej młodych funkcjonariuszy w pełni oddanych ideom Hitlera.
Z domu rodzinnego wyniósł solidne wykształcenie oraz zainteresowanie sztuką. Zachowuje jednak tylko pozory praworządności i dobrego ułożenia. Jedyne uczucie, do jakiego jest zdolny, to miłość do matki, którą darzył uwielbieniem. Świadczą o tym słowa, którymi zwraca sie do Mariki: " W Getyndze masz tylko jedna rywalkę, moją matkę".
Willi jako faszysta popierał ideę rasizmu. Swój naród stawiam ponad wszystkimi, a o innych mówił z pogardą. Potrafił łatwo i wygodnie urządzić sie w okupowanym kraju, czerpiąc z tego osobiste korzyści. W Norwegii zamieszkał z przyjaciółką Mariką, która była Norweżką. Dzieki niej udało mu sie dokonać niezwykle udanego "zakupu": oszukał biedna kobiete, chytrze wyłudzając naszyjnik od pani Sorensen, wiedząć, że nie jest w stanie uratować jej uwiezionego syna.
Willi nie martwił sie tym, ze okrutnie skrzywdził i okłamał inną matkę tylko po to, aby uszczęśliwić własna. Uczynił to nieuczciwie, tak jak nieuczciwa i nieszczera była jego miłość do matki. Willi w swym postepowaniu kieruje sie wyłącznie rozumem i przebiegłością, nie ulega prawdziwym uczuciom. Mówi: " nie znoszę żadnych scen, żadnej histerii".
Ten hitlerowiec jest obłudnie ugrzeczniony, fałszywy, jego takt i delikatność są tylko maską. Jest perfidnym kłamcą i drwi z uczuć ludzkich. Jego zarozumiałość i chytrość są odrażajace.
Willi Sonnenbruch jest postacia negatywną. jego uczucia i charakter są przesycone ideologią faszyzmu.
2 5 2