Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-01T16:14:35+01:00
W dniu 22 października 1999 w polskich kinach odbyła się premiera ekranizacji naszej wspaniałej epopei autorstwa Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz". Reżyserem filmu jest doceniany na całym świecie, jeden z najlepszych polskich reżyserów w historii, Andrzej Wajda. Cała plejada znakomitych i popularnych aktorów występuje w tymże filmie historycznym. Muzyka przyprawiająca nas czasami o dreszcze, scenografia wiernie oddająca realia XIX wieku i znakomicie dobrane kostiumy, to tylko nieliczne atuty, jakie możemy przypisać filmowi.

Na ogromną uwagę zasługuje obsada adaptacji. W postacie występujące w książce wciela się "śmietanka" polskiego kina. Michał Żebrowski, jako odtwórca roli tytułowej, Bogusław Linda grający Jacka Soplicę, Daniel Olbrychski kreujący postać Klucznika, Alicja Bachleda-Curuś występująca jako prześliczna Zosia, Marek Kondrat wcielający się w rolę Hrabiego, no i w końcu postać samego Adama Mickiewicza odgrywa Krzysztof Kolberger.

Ale na sam efekt końcowy filmu nie składa się tylko wyśmienita gra aktorska. Jedną z równie ważnych elementów jest muzyka. Pracę nad nią podjął Wojciech Kilar, jak się możemy przekonać podczas filmu, z wymiernym skutkiem. Jakby tego było mało, na pochwałę zasługuje również przygotowana przez Allana Starskiego scenografia, która ani przez chwilę nie daje nam zapomnieć, iż akcja "Pana Tadeusza" odgrywa się w XIX wieku. Kostiumami zajęły się Magdalena Tesławska-Biernawska i Małgorzata Stefaniak. Stroje przywdziane przez aktorów w większości nie absorbują uwagę widzów, co możemy odnotować jako pozytyw.

Wszystkie elementy filmu tworzą razem wspaniałą i rzeczywistą adaptację książki pt. "Pan Tadeusz". Gorąco polecam ten film każdemu, niezależny czy przeczytał książkę, czy też nie. Moim zdaniem każdy Polak ma wręcz obowiązek obejrzenia tegoż działa Andrzeja Wajdy. Myślę, iż owa adaptacja zostawiła trwały ślad w polskiej kinematografii.