Odpowiedzi

2010-02-01T18:53:05+01:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
Porcelanowy serwis opisany w dwunastej księdze Pana Tadeusza jest ze wszech miar arcydziełem sztuki. Wykonany został z delikatnej, szlachetnej porcelany przez mistrzów weneckich. Serwis zadziwia swym kształtem, pomysłem i precyzją. Oparty jest na oryginalnym, niepowtarzalnym wzorze. Krawędzie naczynia były ozdobione misternie wykonanymi niewielkimi figurkami postaci ludzkich. Postacie ubrane były w polskie stroje narodowe i wyobrażały sceny z życia szlachty, historię sejmików szlacheckich i salę obrad jednego z nich. Mistrz w udany sposób, stosując odpowiednie kolory i odpowiednie kształty figur przedstawił staropolskie obyczaje szlacheckie. Utrwalił w ten sposób historię i tradycję narodu polskiego.
Serwis miał wyjątkowo piękny, subtelny kształt. Posiadał niezwykłą właściwość - zmieniał barwy w zależności od rodzaju podawanych potraw i napojów. Inne kolory łudziły wzrok, gdy podawano w nim czarną aromatyczną kawę, inne znów, gdy podawano desery. Za pomocą tego czarodziejskiego wyrobu można było zadziwić gości przedstawieniem czterech pór roku.
35 4 35