Porównaj wydarzenia przedstawione w tekście pt ''Wspaniały pojedynek przed bitwą''z problemami dzisiejszego świata.Czy możliwe jest porozumienie wyznających różne religie? podaj przekonujące argumenty.

Proszę o rozwiazanie ;DD
Jezeli pomoze ten tekst jest na 93 str podrecznika "słowa na czasie" a zadanie to 5 z 95 ;D

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-02T18:21:33+01:00
Franciszkanie (Zakon Braci Mniejszych) - Katolicka rodzina zakonna grupująca zakony żebrzące. Pierwszy zakon powstał w 1209 roku, założony przez św. Franciszka z Asyżu. Pierwotnie związany z plebejskim ruchem spirytuałów, którzy szczególny nacisk kładli na wartość ubóstwa, co było przyczyną konfliktów z hierarchią kościelną. Franciszkanie stworzyli prąd filozoficzno-teologiczny (szkoła franciszkańska), do której zaliczani są m.in: św. Antoni Padewski, św. Bonawentura, bł. Jan Duns Szkot, William Ockham i Roger Bacon.
Wkrótce po śmierci założyciela Zakon podzielił się na: braci "od wspólnoty" (konwentualnych) oraz na zwolenników rygorystycznej interpretacji reguły: obserwantów (którzy dalej podzielili się na wiele gałęzi, m. in. na bernardynów, reformatów oraz alkantarzystów). W Polsce pierwszy klasztor franciszkański powstał w 1236 roku we Wrocławiu, a następny w 1237 roku w Krakowie.
Współcześnie Zakon obejmuje trzy wspólnoty:
• braci mniejszych
• braci mniejszych konwentualnych,
• braci mniejszych kapucynów,


Franciszkanie dzielą się na:
• I Zakon Św. Franciszka – wspólnoty męskie (franciszkanie, franciszkanie konwentualni, kapucyni),
• II Zakon – klaryski,
• III Zakon – świeccy franciszkanie (tercjarze).Inne informacje możesz znaleźć na stronie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zakon_franciszkan%C3%B3w
7 1 7