Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-01T17:13:23+01:00
Myśl przewodnia renesansu: "Carpe diem" Łap dzień. i "Non omnis moriar" nie wszystko umrę.
Myśl przewodnia średniowiecza "Memento mori" Pamiętaj o śmierci.

W średniowieczu działalność artystów była anonimowa i nie podpisywali swoich dzieł ,robili je "ku chwale Boga" a w renesansie chcieli aby ich dzieła przetrwały epoki.

Średniowiecze- ludzie myśleli, że w oczach Boga są nikim i muszą pamiętać o tym, co będą po śmierci a w renesansie przejmowano się dniem dzisiejszym,nie tym co bd. kiedy wyzioniemy ducha i że Bóg im sprzyja,a nie jak w średniowieczu jest bezlitosny.

W renesansie partnera dobierano z miłości , a w średniowieczu, wg. zachcianek rodziców, pozycji społecznej kandydata ( a szczególnie pieniężnej i miłość nie liczyła się.
2010-02-01T17:19:00+01:00
Aa więc...

w średniowieczu liczył się tylko Bóg, podporządkowanie spraw ludzkich Bogu . Wśród tamtejszej ludności panowała ogromna bogobojność. Średniowiecze to okres wielu wojen. Renesans to odrodzenie. Czas pokoju . Znacznie zmiejszyła się rola Kościoła w życiu i człowiek stał się głównym centrum zainteresowania. Narodził się humanizm ( czyli człowiek wszechstronnie utalentowany ) Podstawą bytu była zabawa i nie przejmowanie się grzechami . W renesansie w przeciwieństwie do średniowiecza nastąpił rozkwit kultury.

: ))