Charakterystyka Harpagona >>plis pomóżcie <tylko nie z netu!!!>
Ma być: przedstawienie postaci, opis wyglądu, cechy charakteru, cechy usposobienia i ocena postaci... czyli 5 akapitów nie za długich ale też nie za krótkich:) całe wypracowanie musi zajmować 1 stronę (nie kartkę) A4 No i ma być oczywiście sensownie napisane...
PS. bez cytatów proszę!!
Z góry dziękuję ;) dam naj.!:)

1

Odpowiedzi

2010-02-01T19:22:53+01:00
Harpagon to 60-letni mieszczanin paryski, bogaty wdowiec. W życiu wszystkim są dla niego pieniądze, dla nich jest gotów do każdego czynu, nawet najpodlejszego. To człowiek niebywale pazerny, opętany manią gromadzenia złota, chciwy, przy tym nieprawdopodobny skąpiec, krętacz, awanturnik, ktos pyszny, pozbawiony serca dwulicowiec bez żadnych skrupułów. Starał się oszczędzać na wszystkim -podkradał nawet owies własnym koniom. Był złym ojcem (Elizy, Kleanta), skąpił dzieciom pieniędzy nawet na podstawowe wydatki. Bezustannie podejrzewał je o chęć zagarnięcia majatku. Jest zdecydowany wydać córke za starca, bowiem nie oczekuje on posagu. Dla pieniędzy był gotów pozbawić Kleanta ręki wybranki.
Jeszcze gorzej Harpagon traktował służbę. Patalogiczne skąpstwo uczyniło z niego człowieka wręcz chorego , maniaka opanowanego żądzą zdobywania pieniędzy i niewydawania ich , chociaz tego ostatniego wymagała jego pozycja społeczna, która zmuszała go do prowadzenia domu na odpowiednio wysokim poziomie. Zdawał sobie sprawe ze swej przywary, próbował ją ukrywać. Ujawnienie chorobliwej słabości do złota mogło zburzyć jego pozycję społeczna , zatem doprowadzić także do klęski w interesach , handlu, a to oznaczało ruinę finansową.
17 3 17