Odpowiedzi

2010-02-01T21:09:50+01:00
"Tajemnice oceanu"

Ocean , bezkresny błękit wód... źródło wszelkiego życia.

Życia, które urzeka naturalnym pięknem fauny i flory. Tymczasem oceaniczne głębie są ostatnimi niezbadanymi obszarami na naszej planecie - i co znamienne, jeszcze do niedawna więcej osób stanęło na Księżycu niż na dnie oceanu. Film TAJEMNICE OCEANU z pewnością pomaga odsłonić rąbka morskich tajemnic. Wart polecenia film przyrodniczy, który sprawia, że widz zastanawia się nad tym, jakie jest jego miejsce w ekosystemie planety. Obrazy przybliżają nam mieszkańców oceanów w sposób żywy i pomysłowy. "Tajemnice oceanu" to przedsięwzięcie na skalę wielkoprzemysłową. O ekranowym kształcie nie decydowali artyści, wizjonerzy czy poeci. Nie ma osobistego stosunku do tematu, nie ma nawet ludzi! Na ekranie nigdy nie pojawia się człowiek, wszyscy są po drugiej stronie kamery. Obsługują rewelacyjny sprzęt, realizują koncepcję wypracowaną w szczegółach przez grono najlepszych fachowców. Całość ma ambicje nie reportażowe czy eseistyczne, lecz ściśle poznawcze, obiektywne, czyli naukowe lub popularnonaukowe. Chodzi o to, by dotrzeć z kamerą tam, gdzie nikt nie bywał. By uzyskać zdjęcia najlepsze, najbardziej odkrywcze. Wreszcie: by istoty podmorskie zostały zaskoczone w sytuacjach gwarantujących najlepszą perspektywę poznawczą. Okazuje się, że taką gwarancję daje perspektywa życia i śmierci.

Na początku filmu widzimy ławicę ryb gdzieś pośrodku oceanu, która ściąga na siebie uwagę myśliwych napowietrznych i podwodnych. Jak zachowują się tysiące, dziesiątki tysięcy ryb, gdy zostają zaatakowane przez rekiny? Czy szukają ratunku w indywidualnej ucieczce? Okazuje się, że nie. Ryby tworzą ze swych ciał graniastosłup pionowy gigantycznych rozmiarów, wirujący wokół własnej osi. Czy owa taktyka daje najlepsze szanse ratunku? Wydawałoby się, że nie - a jednak w obliczu śmierci nadal obowiązuje dyscyplina stada. Taktyka "pójścia w rozsypkę" pojawia się dopiero wtedy, gdy miejsce rekinów zajmie wieloryb.

Eschatologia w świecie podmorskim: tak mógłby brzmieć podtytuł filmu. Rzecz atrakcyjna nie tylko dla ichtiologów, także dla zwykłego widza, który lubi sytuacje dramatyczne. Ryby i ssaki morskie są nie tylko obiektem badań, stają się także bohaterami (i aktorami) w widowisku, rzadko oglądanym, ale trwającym nieprzerwanie od dziesiątków tysięcy lat.

I tylko jedna rzecz budzi wątpliwości: stosunek autorów do aktorów. Czy filmowcy są lojalni wobec wykonawców? Czy przestrzegają jakichś zasad przyzwoitości? Pytanie może się wydać niewczesne, gdy rozmawiamy o scenach masowych. Jedna martwa ryba więcej, jedna mniej, co za różnica! Ale czasem w grę wchodzą byty indywidualne.

Jest w tym filmie długa, rozbudowana scena: wieloryb-matka płynąca wraz ze swym potomkiem zostaje zaatakowana przez orki. Matka może przeciwstawić agresorom jedynie swą siłę, wynikającą z ogromnej masy ciała. Malec broni się w ten sposób, że przywiera spazmatycznie do boku matki. Ostatecznie przegrywa, zostaje zabity i częściowo pożarty. Powtórzmy: rzecz trwa długo, jest pokazana in extenso - aż do tragicznego końca.

PS. Informacje zaczerpnięte z internetu z 3 różnych stron. Jeśli pomogłem proszę o naj! :) pozdrawiam

11 5 11
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-01T21:11:29+01:00
“Życie ssaków” to dziesięcioodcinkowy serial przyrodniczy BBC, który prezentuje różne formy życia ssaków, dzieląc je na grupy zależnie od rodzaju pożywienia lub trybu życia, jaki wiodą. Rolę gospodarza filmów pełni David Attenborough, który osobiście oprowadza widza po świecie zwierząt, opowiadając o nich z wielką pasją. Gdy trzeba, nurkuje, wspina się po drzewach lub wznosi balonem. Zdjęciom kręconym w plenerze towarzyszą animacje komputerowe, które pokazują prehistorycznych przodków współczesnych ssaków.

Na pierwszej płycie znajdują się trzy odcinki. Rozpoczynający serię “Zwycięski projekt” opowiada o najstarszych ssakach i o tym, jaką rolę w ewolucji odegrało wykształcenie się stałocieplności. Głównymi bohaterami tego odcinka są australijska kolczatka i dziobak, przy czym kamera po raz pierwszy penetruje wnętrze nory tego dziwnego stworzenia. “Łowcy owadów” skupiają uwagę na owadożercach, którzy przetrwali w stanie niemal niezmienionym przez 50 mln lat. Jako przykłady posłużyły m.in. ryjówki, złotokrety, gwiazdonosy, pancerniki, mrówkojady i nietoperze. “Buszujący pośród roślin” omawia ssaki żywiące się roślinami i wyjaśnia, jak rodzaj pożywienia wpłynął na tryb życia i wygląd tych zwierząt. Film pokazuje, jak zwierzęta radzą sobie z niedostępnością roślinnego pożywienia, np. z kolczastymi akacjami.
Obraz jest anamorficzny, w panoramicznym formacie 1.85:1. Na ogół poprawny, jedynie w kilku przypadkach zdjęcia są gorszej jakości (szemrzą, pojawia się ziarno), ale dotyczy to na ogół ujęć nocnych. Obraz jest czysty, stabilny, choć ostrość ma nieżyletkową, a kolory trochę zgaszone. Szczegóły widać w miarę dobrze, także w scenach nocnych, gdy zdjęcia kręcono kamerą na podczerwień. Zwierzęta w ich podziemnych kryjówkach rysują się wyraźnie.
Dźwięk w Dolby Digital Stereo. Poza narracją (dobrze słyszalny głos Attenborough) na ścieżkę dźwiękową składają się naturalne, niezbyt głośne odgłosy plenerowe i subtelna, nienarzucająca się muzyka. Okazjonalnie odgłosy przyrody są selektywne.
20 4 20