Odpowiedzi

2010-02-01T20:11:18+01:00
Pompeje były bardzo rozwiniętym miastem jeśli chodzi o miasta starożytne. Ludność żyła na bardzo wysokim poziomie, panowały dogodne warunki. Nic więc dziwnego, że właśnie tam ciągle wymyślano nowe sposoby spędzania swojego wolnego czasu.
Czas najchętniej spędzano w termach - odpowiedniki dzisiejszych slaonów SPA. Były tam łaźnie, sauny i baseny. Termy były miejscem odpoczynku, relaksu i rozrywki. Znajdowały się tam miejsca do uprawianie sportu - na przykład bieżnie czy sale gimnastyczne. Były tam także wspaniałe ogrody, w których można było spokojnie porozmawiać, pospacerować, odetchnąć. Termy były ważnym miejscem życia społecznego - tam głównie spotykali się ludzie. Tam dyskutowali, jedli.
Małe dzieci, tak jak dziś, miały swoje zabawki. Najpopularniejsze były lalki i grzechotki. Chłopcy, zamiast samochodzikami, bawili się rydwanami.
Grą, w którą bardzo chętnie grywano były kości. Rzucano małymi, zwierzęcymi kostkami i sumowano punkty, zależnie od tego, jak upadły kostki.
Tych sposobów na spedzanie wolnego czasu było mnóstwo. Grano w piłkę, dzieci bawiły się drewnianymi obręczami, lubiły bawić się w jeźdźców rydwanów i ścigały się wózkami zaprzężonymi w osiołki. Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele rzeczy łączy nas z dawnymi cywilizacjami i ile tak naprawdę im zawdzięczamy.
48 3 48