1. Dlaczego mało napompowana piłka gorzej się odbija? Jaka cecha piłki decyduje o tym?
2. Jaką właściwośc gazów wykorzystuje się podczas pompowania piłki, pontonu lub detki rowerowej? Odpowiedz uzasadnij.
3. Dlaczego nie można ponownie połączyc ze sobą części rozbitego glinianego dzbana, przez dociśnięcie do siebie kawałków tego dzbana?

2

Odpowiedzi

2010-02-01T20:14:11+01:00
1. Pilka uzyskuje swoje wlasciwosci (lepiej sie odbija) dopiero po napelnieniu jej gazem o odpowiednim cisnieniu czyli po sprezeniu gazu. zauwaz, ze jak pilka nie jest napompowana, to mozna swobodnie zmieniac jej ksztalt i nie bedzie ona wracac do poprzedniego polozenia czyli jest wtedy plastyczna, a sprezystosc uzyskuje dopiero po napompowaniu.

2.
-scisliwosc gazow - chyba jasna sprawa - po prostu musimy wtloczyc powietrze do pilki czy detki
-wypelnianie calej dostepnej przestrzeni - chyba rowniez wiadomo - nie ma miejsc bardziej lub mniej napompowanych
-prawo Pascala - jednakowe cisnienie jest w kazdym kierunku

3. gliniany dzbanek jest kruchy, a mozna przez ponowne docisniecie laczyc tylko ciala, ktore sa plastyczne ( i to nie wszystkie).
2010-02-01T20:28:11+01:00
Zad 1
Mało napompowana piłka gorzej się odbija ponieważ jest mniej sprężysta.
Zad2
Podczas pompowania np piłki wykorzystuje się rozprężliwość powietrza. Gazy zajmują zawsze całą przestrzeń w której się znajdują np jeżeli weźmiesz zbiornik o pojemności 3 l w którym znajduje się 3l gazu i przepompujesz go do zbiornika 5 - cio litrowego to ten gaz się rozpręży i zajmie cała przestrzeń tego zbiornika (rozpręży się) a przy pompowaniu piłki czy pontona chodzi o to by powietrze zajmowało całą przestrzeń piłki czy pontona
Zad3
Duże siły przyciągania międzycząsteczkowego występują jednie przy bardzo małych odległościach między cząsteczkami. Części rozbitego dzbana, mimo ich dociśnięcia, są w zbyt dużych od siebie odległościach by siły międzycząsteczkowe znowu mogły działać