Odpowiedzi

2010-02-01T20:19:37+01:00
Kwaśne deszcze działają niszcząco na florę i faunę, są przyczyną wielu chorób układu oddechowego, znacznie przyspieszają korozję konstrukcji metalowych (np. elementów budynków, samochodów) oraz zabytków (np. nie odporność wielu gatunków kamieni budowlanych na kwaśne deszcze).


Kwaśne deszcze powstają głównie na obszarach, gdzie atmosfera jest narażona na długotrwałą emisję dwutlenku siarki i tlenków azotu, zarówno ze źródeł naturalnych, np. czynnych wulkanów, jak również sztucznych - spaliny powstające w wyniku spalania zasiarczonych paliw - węgla brunatnego i kamiennego.
2010-02-01T20:21:11+01:00
Tlenek siarki, tlenek węgla, tlenek azotu rozpuszczają sie w wodzie deszczowej i w postaci kwaśnych opadów wracaja na ziemie , niszcząc i srodowisko przyrodnicze m.in. roślinność . w wodach zakwaszonych przez kwaśne deszcze gina organizmy wodne.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-01T20:22:24+01:00
Kwaśne deszcze to rezultat zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody substancjami, które reagując z parą wodną lub opadami atmosferycznymi tworzą kwasy, głowny udzial w tworzeniu sie kwasnych deszczow maja tlenki siarki (IV), SO2 i tlenki azotu (II) i (IV)

skutki:
- uwolnienie sie z gleby toksycznych metali ciezkich np. glinu, olowiu czy rteci
- uszkodzenie korzeni roslinnych
- brazowienie i usychanie drzew iglastych
- rozpuszczenia sie budowli wykonanych z wapieni oraz rdzewienie wyrobow stalowych
- wymieranie niektorych gatunkow organizmow wodnych np. ssakow
- wyginiecie dzdzownic i slimakow
1 5 1